fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

KONKURS: Wygraj zaproszenie na "Ichsia Fiszera"

Aleksandra Popławska w spektaklu
Teatr IMKA
14 i 15 na deski Teatru IMKA wraca spektakl "Ichś Fiszer" na podstawie sztuki popularnego w Polsce izraelskiego pisarza Hanocha Levina. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.

Spektakl powstał we współpracy teatru IMKA i Nowego Teatru w 2012 roku. W sztuce oglądamy portret typowego mężczyzny z jego obsesjami i lękami, których głównym obiektem jest kobieta. Wiemy jednak o niej niewiele i zastanawiamy się, dlaczego budzi lęk w głównym bohaterze. "Ichś Fiszer" to też swoisty sen o kobiecie przybierającej różne imiona i postaci, a mimo to ciągle tej samej – wyidealizowanej.

Rozważania o kobiecie idealnej i miłosnym niespełnieniu stanowią punkt wyjścia do serii surrealistycznych, groteskowych wizji prowadzących do refleksji o życiu i śmierci. W perspektywie tego poetyckiego spektaklu objawia się kwestia porażki życiowej i obsesja samobójstwa. Spina je intrygująca forma: niewykluczone, że oglądamy ostatnie sekundy życia mężczyzny, które stanowią ostatnią szansę odnalezienia własnej tożsamości i sensu życia.

Reżyser spektaklu Marek Kalita przyznaje, że scenariusz, który stworzył, jest opisem umierania. "Monolog do Eweliny (Dziwka z Ohio) jest początkiem tego procesu. Dalej następują surrealistyczne, groteskowe, a równocześnie bolesne wizje umierającego Ichsia, zakończone drugim monologiem do Eweliny. To ostanie słowa Ichsia przed śmiercią. Jest to kryzys mężczyzny w średnim wieku. Jego porażka życiowa, w rezultacie decyzja o samobójstwie" - mówi Kalita o spektaklu.

Dziennikarz działu kulturalnego "Rzeczpospolitej" Jan Bończa-Szabłowski po premierze "Ichsia Fiszera" w 2012 roku napisał, że Marek Kalita podjął się szczególnie trudnej - podwójnej roli: reżysera i odtwórcy tytułowej postaci. "Aktorsko wypadł znakomicie. Najsilniejsze wrażenie robi jego monolog, który rozpoczyna spektakl. W sali spowitej mrokiem w świetle reflektora wyłania się skulona postać mężczyzny żegnającego się ze światem, wspominającego swą niespełnioną miłość. W kolejnych scenach odbywa symboliczną podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości, wkracza do świata bankierów, dyrektorów cyrku, domorosłych filozofów, sanitariuszy, hydraulików. Świata, w którym coraz bardziej czuje się zagubiony i samotny" - czytamy w recenzji.

Zdaniem Jana Bończy-Szabłowskiego, na szczególne zainteresowanie zasługuje też Aleksandra Popławska. Znakomicie sprawdza się w roli kobiet dominujących, ekscentrycznych, ale też poszukujących miłości.

"Ichś Fiszer"
Reżyseria: Marek Kalita
Obsada: Marek Kalita, Benoit Le Gros, Wenanty Nosul, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Aleksandra Popławska, Stephano Sambali, Wvarwzeky Wez Kombo Bouetoumoussa.
Czas trwania spektaklu: 2 godz.

Spektakl będzie można obejrzeć w Teatrze IMKA 14 i 15 maja (czwartek i piątek) o godz. 19.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia na spektakl "Ichś Fiszer" w Teatrze IMKA:

15 maja, godz. 19.00 - 3 podwójne zaproszenia - (esemes o treści ZW.01.Imię Nazwisko)

Aby je wygrać, wyślij w środę (13 maja) esemes z danym kodem na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł).

Wygrywa co drugi esemes z danym kodem wysłany na podany numer w godz. 16.30 - 18.30 w dniu 13 maja, do momentu wyczerpania puli nagród (zaproszenie będzie można odebrać na miejscu w dniu wydarzenia, informacja o wygranej znajdzie się w esemesie zwrotnym).

Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA