fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Większa dopłata na Mieszkanie dla młodych

Fotorzepa, Robert Gardziński
Dzięki nowym przepisom rodzinom z trójką i większą ilością dzieci będzie łatwiej zaciągnąć kredyt z dopłatą państwa.

Rząd chce zachęcić wielodzietne rodziny do korzystania z kredytów mieszkaniowych programu „Mieszkanie dla młodych" („MdM"). To jeden z elementów polityki prorodzinnej rządu premier Ewy Kopacz. W tym celu przygotowano projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania. W środę na posiedzeniu sejmowych komisji Infrastruktury oraz Finansów Publicznych odbędzie się jego pierwsze czytanie.

Projekt przewiduje, że osoby oraz rodziny z dwójką dzieci otrzymają dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. (obecnie jest to 15 proc.), a z minimum trójką dzieci – 30 proc. (obecnie 15 proc.).

Dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci zwiększy się też z 50 do 60 mkw. powierzchnia mieszkaniowa, od której liczy się wysokość rządowej dopłaty do wkładu własnego.

Z programu „MdM" będą mogły też skorzystać osoby i rodziny z minimum trójką dzieci mające wprawdzie mieszkanie, ale chcące kupić większe lokum, by w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku. Obecnie przynajmniej jedno z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Projekt zwiększa też udział w programie osób, którym brak zdolności kredytowej. Dziś jest tak, że jeśli nabywca nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim może przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. W projekcie przewiduje się zniesienie zamkniętego katalogu osób mogących przystąpić do umowy kredytu. Innymi słowy, kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania. Dziś w przepisach jest luka. Umożliwiają one uzyskanie wsparcia finansowego tylko tym nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, gdy budowa została już zakończona i rozliczona.

Program „MdM" funkcjonuje od 1 stycznia 2014 r. Do tej pory udzielono 13 968 kredytów na ponad 2,5 mld zł. Średnia dopłata w 2014 r. dla rodziny z dwójką dzieci do mieszkania o powierzchni 50 mkw. wyniosła 29,1 tys. zł.

Rząd zakłada, że po zmianie przepisów wzrośnie liczba inwestycji spółdzielni mieszkaniowych objętych programem o 2,7 tys. mieszkań. Natomiast liczba rodzin z co najmniej dwójką dzieci, które skorzystają z dofinansowania, ma wzrosnąć o 3 tys.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA