fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tadeusz Kantor - tytan

Tadeusz Kantor (z lewej) w spektaklu „Umarła klasa”, 1981 rok
Forum/Krzysztof Wójcik
Zmarły w 1990 roku Tadeusz Kantor wciąż jest wpływowym ambasadorem polskiej kultury. Teatralny i malarski dorobek artysty przypomni film Bartosza Konopki, bo młodzi wiedzą pewnie o nim tyle, ile wie Anna Wendzikowska o Jerzym Grotowskim.

Kiedy urodzony 100 lat temu, dokładnie 6 kwietnia, Tadeusz Kantor rozpoczynał swój najlepszy okres, jego zachowawczy przeciwnicy ironizowali, że woleliby, aby „kantor" po dawnemu kojarzył się z miejscem wymiany walut, nie zaś z coraz głośniejszą awangardową sztuką. Wykrakali. Twórca „Umarłej klasy", który odszedł w grudniu 1990 roku, dożył powrotu kantorów. Na szczęście dla siebie nie był już świadkiem komercjalizacji i odmóżdżenia, jakie przyniosły ostatnie lata. Na szczęście w Krakowie zbudowano monumentalną Cricotekę, która w niebanalny sposób przypomina dorobek artysty, 2015 rok został zaś ogłoszony Rokiem Kantora. Film, w którym główną rolę zagra rewelacyjny aktor średniego pokolenia – który, to jeszcze tajemnica – daje szansę, że wybitny plastyk i reżyser przestanie być artystą zapomnianym.

Oko cyklonu

Gdyby dziś żył, byłby popularniejszy od Magdy Gessler. Robiłby zdecydowanie lepsze happeningi niż Janusz Palikot i Sebas...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA