fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

WikiLeaks o powiązaniach polskiego prezydenta z WSI

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Od 27 lutego 2012 roku WikiLeaks publikuje "The Global Intelligence Files", zbiór ponad pięciu milionów maili, które wyciekły ze Stratforu. W części maili jest mowa o powiązaniach Bronisława Komorowskiego z oficerami WSI.

Publikowane maile dotyczą prywatnych agencji, wielkich korporacji (Dow Chemical Co, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Raytheon) oraz amerykańskich instytucji rządowych (Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu Obronnego, Marines). Ujawniają wewnętrzne systemy funkcjonowania, struktury, stosowane techniki, nawet siatkę płac.

Część maili dotyczy Polski: likwidacji WSI, roli, jaką odgrywali oficerowie tych służb w III RP oraz kontaktów Bronisława Komorowskiego z wojskowymi.

"Komorowski miał interes w czyszczeniu tych spraw, z powodu swoich powiązań z byłymi Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Zresztą wywiad wojskowy w Polsce miał w swoich rękach wiele prywatnych firm, i to aż do 1990 roku. Wiele ciemnych interesów przeprowadzono podczas polskiej „terapii szokowej", która posłużyła za model dla Rosji. Wszyscy wiemy, w jaką stronę to poszło" - pisał m. in. Marko Papic do Lauren Goodrich w sierpniu 2010 roku.

Analitycy Stratforu cytowali także obszerne fragmenty artykułów z "Rzeczpospolltej" i "Polski The Times" na temat sytuacji w BBN i powiązań prezydenta z WSI.

Korespondencja mailowa pochodzi z 2010 roku. WikiLeaks opublikowała je w kwietniu 2013 roku.

 

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA