fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Jendroszczyk: Pilot samobójca, mleko, geje i ogłoszenie cyrylicą na pierwszej stronie

Piotr Jendroszczyk
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Dzisiejsze dzienniki pełne są ciekawych informacji począwszy od szczegółów tragedii Airbusa w Alpach po niezwykłą decyzję rządu zamierzającego rozszerzyć kary za mowę nienawiści także za znieważenie osób homo lub transseksualnych.

Obszerne informacje, najciekawsze dla wszystkich klientów wszystkich linii lotniczych znajdują się na dalszych stronach najważniejszych dzisiejszych gazet. O niemieckim pilocie Andreasie Lubitzu, który świadomie roztrzaskał Airbusa w Alpach informują na pierwszych stronach "Fakt" czy " Super Express".

W "Rzeczpospolitej" jak i "Gazecie Wyborczej" znajdziemy obszerne informacje o szczegółach dramatu, który rozegrał się w samolocie tuż przed uderzeniem w skałę. Nie zdołał temu zapobiec pierwszy pilot, gdyż nie zdołał się wedrzeć do kokpitu. Nadal nie wiadomo jakie były motywy pilota, który okazał się mordercą.

Po raz pierwszy w historii "Reczpospolitej" na stronie tytułowej wielkie ogłoszenie po rosyjsku. "Wnimanije ! Wiediotsa poisk" ( Uwaga prowadzone są poszukiwania ). Zaopatrzone jest w trzy fotografie: Leopolda Okulickiego, Jana Stanisława Jankowskiego i Stanisława Jasiukiewicza, w 1945 roku przez NKWD. Ogłoszenie to ukaże się w "Komsomolskiej Prawdzie" z inicjatywy IPN, który ma nadzieję, że tym sposobem uda się ustalić losy uprowadzonych.

Co z "zakazem pedałowania"

Pozostałe informacje na stronie tytułowej dotyczą planów rządu, który zamierza zapewne jeszcze w tej kadencji Sejmu doprowadzić do uchwalenia ustawy przewidującej kary do trzech lat więzienia za znieważenie pod adresem osób homo i transseksualnych. Za stosowanie wobec nich gróźb nawet pięć lat za kratkami. W komentarzu redakcyjnym Mariusz Cieślak zawiadamia, że nie chciałby dożyć czasów ,"kiedy zachowania na granicy dobrego smaku w rodzaju transparentów "zakaz pedałowania" czy żarty z Anny Grodzkiej będą przyczyną skazywania na więzienie". Nie o przebieg "granicy smaku " tu jednak chodzi lecz o sprawę dużo ważniejszą jaką jest ingerowanie w debatę publiczną przy pomocy kodeksu karnego. Są tego zwolennicy jak i przeciwnicy.

Rząd zaś myśli i głównie o wyborach. "Wolne mleko w Unii" - czytamy także na stronie tytułowej „Rzeczpospolitej" . O 31 latach regulacji Bruksela przestaje dyktować rolnikom ile mleka mogą wyprodukować, co oczywiście polskich rolników cieszy. Polska jest szóstym producentem mleka w UE. Są w gazecie i inne pocieszające wiadomości gospodarcze. Jak to, że wzrośnie sprzedaż paliw, co oznacza, że nasza gospodarka rośnie na poziomie minimum 3 proc. To w kontekście komentarza o tym, że " Europejski horror już się skończył" .Kryzys ma Europa już za sobą a głównie , dzięki Saudyjczykom i Amerykanom, których naftowe strategie zaowocowały spadkiem cen ropy.

Kredyty w dolarach gorsze od franków

Godny polecenia jest też tekst "Partyjka z Wołomina" , oczywiście o aferze SKOK-ów. Temat ten pojawia się też na pierwszej stronie "Gazety Wyborczej" i jest w nim wiele o związkach Grzegorza Biereckiego z Pałacem Prezydenckim za czasów Lecha Kaczyńskiego w którym SKOK ami zajmował się Andrzej Duda. Miał być "listonoszem Biereckiego". "Gazeta" zajmuje się także sprawą katastrofy smoleńskiej informując,że polska prokuratura nosi się z zamiarem postawienia zarzutów rosyjskim kontrolerom z lotniska pod Smoleńskiem.

Nie tylko dla posiadaczy kredytów w dolarach ciekawa może być informacja w "Rzeczpospolitej" , że raty dolarowe są już obecnie wyższe niż we frankach. Czy posiadacza tych kredytów także zwrócą się o pomoc do rządu? Nie wiadomo. Na razie nie mogą liczyć na żadne ulgi. Banki nie obniżają im spredów. Jest też i obszerny artykuł eksperta NBP na temat kosztów przewalutowania kredytów we frankach na Węgrzech, której to operacji koszty ponieśli wszyscy: państwo, kredytobiorcy i banki.

Miłośnicy kina znajdą w "Rz" obszerną relację z Bari, gdzie na dyskusję zjechali wielcy twórcy europejskiego filmu z Andrzejem Wajdą, Alanem Parkerem, Costa - Gavrasem i wieloma innymi. Użytkownicy smartfonów dowiedzą się też z dzisiejszej " Rz", że przetwarzają informacje inaczej niż osoby ze starymi telefonami. Smartfony powodują osłabienie koncentracji, depresję a nawet agresję. W " Dzienniku Gazecie Prawnej" (DGP) nie ma nic o niemieckim pilocie. Wydanie weekendowe zawiera szereg obszernych analiz o charakterze, jak na dziennik, ponadczasowym. Jest więc obszerny wywiad z nadkomisarzem z stanie spoczynku o tym co może policja, kiedy przekracza granice i co za to grozi. jest także ciekawa analiza doktryny Putina, sporo o pakiecie onkologicznym, który skrócił czas ale stworzył nowe problemy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA