fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Próg dochodowy: więcej rodzin otrzyma świadczenia rodzinne

www.sxc.hu
Już w przyszłym roku rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą wsparcia finansowego państwa.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który wczoraj przyjął rząd, zakłada, że od 2016 r. rodziny, które zarabiają ponad limit uprawniający do otrzymywania świadczeń rodzinnych, nie stracą prawa do wsparcia. Limit ten wynosi 574 zł na osobę w rodzinie oraz 664 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym.

Nowelizacja przewiduje, że jeśli rodzina osiągnie dochody przewyższające limit, to ośrodek pomocy społecznej obniży proporcjonalnie wysokość zasiłków. Oznacza to, że za każde przekroczenie progu dochodowego o 1 zł łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana także o 1 zł. Resort pracy tłumaczy, jak ma to wyglądać w praktyce, w uzasadnieniu do projektu. Otóż jeśli osoba samotnie wychowująca dziecko będzie chciała dostać pełny zasiłek, nie powinna zarabiać więcej niż 1148 zł (574 x 2). Jeśli jednak otrzyma miesięczną pensję w wysokości 1308 zł, to przekroczy próg o 160 zł (1308 zł - 1148 zł). O tyle też gmina pomniejszy jej świadczenia.

Regulacja ma dotyczyć m.in. dodatku z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej czy też kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego.

Z tych ułatwień będzie mogło skorzystać ok. 160 tys. rodzin.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA