fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Internet w domu a firmowy koszt

www.sxc.hu
Przedsiębiorca prowadzący działalność w mieszkaniu może rozliczyć wydatki na korzystanie z sieci.
Założyłem firmę doradczą. Siedzibę mam w mieszkaniu. Podpisałem umowę z dostawcą internetu, który zamierzam wykorzystywać na potrzeby działalności. Czy wydatki na abonament mogę wpisać do księgi przychodów i rozchodów jako koszt podatkowy, czy powinienem je odliczać od dochodu? – pyta czytelnik.
Jeśli internet jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej, to przedsiębiorca może wpisywać abonament w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (kolumna 13 „Pozostałe koszty"). Nie powinno być większych problemów z wykazaniem związku tego wydatku z firmą doradczą, gdyż trudno sobie wyobrazić jej prowadzenie bez dostępu do sieci. Przedsiębiorca może za pośrednictwem internetu kontaktować się z kontrahentami, sprawdzać przydatne informacje, realizować płatności i robić wiele innych rzeczy niezbędnych i potrzebnych w prowadzeniu firmy.
Co na to skarbówka? Nie powinna kwestionować rozliczenia abonamentu w kosztach. Jeśli jednak przedsiębiorca korzysta też z internetu prywatnie, to fiskus może mu nakazać rozliczanie wydatków proporcjonalnie. Przykładowo Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja z 4 listopada 2011 r., ILPB1/415-968/11-3/AG) odpowiadająca na pytanie informatyka prowadzącego firmę w mieszkaniu stwierdziła, że może on zaliczyć do kosztów 90 proc. opłaty za internet. Fiskus może mieć większe obiekcje, jeśli domowy internet chce zaliczyć do kosztów przedsiębiorca, który ma zarejestrowaną działalność w innym miejscu.
Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 4 stycznia 2013 r. (IPTPB1/415-601/12-4/ /ASZ). Radca prawny z internetu korzysta też w domu (pisze np. pisma procesowe, do czego niezbędny jest dostęp do bazy aktów prawnych i orzecznictwa). Chciałby zaliczyć do kosztów działalności 70 proc. wydatków ponoszonych na dostęp do sieci. Izba skarbowa jednak się na to nie zgodziła, podkreślając, że miejscem prowadzenia działalności gospodarczej przez radcę prawnego jest wyłącznie lokal kancelarii, tak więc łącze internetowe w mieszkaniu przeznaczone jest na jego potrzeby osobiste.
To stanowisko budzi wątpliwości, gdyż przedsiębiorca nie musi pracować tylko w biurze. Równie dobrze może służbowe obowiązki wykonywać w domu. Jeśli jest mu do tego potrzebny internet, to powinien mieć możliwość zaliczenia wydatków do kosztów.
Jeśli przedsiębiorca obawia się rozliczenia abonamentu w firmie, to pozostaje mu skorzystanie z ulgi polegającej na odliczeniu wydatków od dochodu. Musi jednak pamiętać o paru rzeczach. Po pierwsze, ulga ma roczny limit – 760 zł (do kosztów można natomiast zaliczać wydatki bez ograniczeń kwotowych). Po drugie, przysługuje ona tylko początkującym internautom. Przykładowo, w zeznaniu za zeszły rok z ulgi mogą skorzystać tylko ci, którzy dopiero teraz zaczynają odliczać wydatki albo po raz pierwszy pomniejszyli dochód w zeznaniu za 2013 r. Po trzecie, prawa do ulgi nie mają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego.
Jak wynika z broszury informacyjnej Ministerstwa Finansów, osoby samodzielnie płacące zaliczki na podatek (np. prowadzący działalność gospodarczą) mogą skorzystać z ulgi już w trakcie roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA