fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Duda: Nie ma zgody, by Rosja połykała Ukrainę w kawałkach

Andrzej Duda
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Europoseł PiS Andrzej Duda uważa, że Unia Europejska powinna za wszelką cenę pomóc Ukrainie. Zdaniem kandydata na prezydenta Ukraina powinna zachować integralność terytorialną zarówno w przypadku Donbasu, jak i zajętego przez Rosję Krymu.

Andrzej Duda był uczestnikiem debaty poprzedzającej jutrzejsze nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej w Parlamencie Europejskim. Kandydat PiS na prezydenta stwierdził, że dzisiejsze rozmowy w Mińsku pomiędzy przywódcami Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec przypominają niektórym formułę jałtańską. Decydująca debata toczy się bez uczestnictwa państw szczególnie zainteresowanych m.in. sąsiadujących z Ukrainą.

- Z ogromnym niepokojem przyjmuję niektóre głosy, które tutaj padają, które mówią niemalże wprost: trzeba się z Rosją dogadać za wszelką cenę, bo to kwestia interesów gospodarczych. Podkreślam jeszcze raz - nie ma takich interesów gospodarczych, które pozwoliłyby nam jako uczciwym ludziom sprzedać Ukrainę. Te negocjacje, które dzisiaj się toczą, w których tak naprawdę nie uczestniczy cała UE, tylko uczestniczą w nich Niemcy i Francja, jako żywo myślę, że niektórym przypominają nie tyle formułę normandzką, co kiedyś formułę jałtańską - powiedział Duda.

- Gdzie jest pan przewodniczący Donald Tusk? Jaki jest mandat negocjacyjny pani Merkel i pana Hollande'a? Co mają wynegocjować i jakie są założenia? To mnie bardzo interesuje, bo jako Polak nie zgadzam się na sprzedawanie państwa ukraińskiego w zamian za jakieś mętne interesy gospodarcze - pytał europoseł.

Zdaniem Dudy, Europa powinna przypomnieć sobie tragiczne wydarzenia z XX wieku i szczególnie skupić się na integralności terytorialnej. Polityk zwrócił również uwagę na bierną postawę polskiego rządu i prezydenta.

- Dzisiaj nie wolno się zgadzać na to, aby Rosja połykała Ukrainę w kawałkach. To jest nasza odpowiedzialność - odpowiedzialność za integralność państw europejskich i integralność granic. Jeżeli zatrzymamy ten proces, będzie to sukces Europy. Jeżeli Europa zgodzi się na zgniły kompromis, będzie to porażka - skomentował Duda.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA