fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Będzie bojkot mundialu w Rosji? Rośnie sprzeciw wobec FIFA

AFP
Były szef angielskiego związku piłki nożnej David Bernstein wzywa do bojkotu mistrzostw świata w związku z korupcją w FIFA. To kolejny działacz, który otwarcie mówi o buncie wobec światowej federacji

Bernstein chce, by europejskie zbojkotowały następną wielką imprezę organizowaną FIFA, czyli mistrzostwa świata w Rosji, które mają się odbyć w 2018 roku. Jego zdaniem, globalna organizacja jest przeżarta korupcją i prowadzona w "totalitarnym" stylu, przypominając "stare sowieckie imperium".

- To brzmi drastycznie, ale szczerze mówiąc, to się tak toczy od wielu lat i sytuacja nie tylko sie nie polepsza, lecz stale pogarsza. Mamy w UEFA 54 kraje, w tym takie potęgi jak Niemcy, Hiszpania, Francja czy Holandia. Nie da się zorganizować mistrzostw świata bez nich. Oni mają możliwość, żeby wpłynąć na sytuację - powiedział Bernstein cytowany przez brytyjski tabloid Daily Mail.

Wypowiedź Bernsteina to kolejne echo skandalu, jaki wybuchł po publikacji streszczenia raportu podsumowującego wewnętrzne śledztwo FIFA w sprawie korupcji podczas wyborów gospodarzy mundialu w 2018 i 2022 roku. Mimo prasowych publikacji obnażających proces korumpowanie działacza przez Katarczyków oraz niszczenia dowodów przez rosyjski komitet organizacyjny, FIFA uznała, że do korupcji nie doszło i oczyściła Rosję i Katar z zarzutów. Nie zdecydowała się jednak opublikować pełnego raportu, sporządzonego przez amerykańskiego prawnika Michaela Garcię, który szefował śledztwu. Jakby tego było mało, sam Garcia zaprotestował przeciw "licznym przekłamaniom" i "niepoprawnym interpretacjom faktów", które znalazły się w jego raporcie.

Były szef angielskiej federacji piłkarskiej nie jest jedynym działaczem, który wezwał do podjęcia działań przeciw FIFA. Podobnie zareagował szef niemieckiej ligi piłkarskiej Reinhard Rauball, który w wywiadzie dla "Kickera" stwierdził, że światowa organizacja "kompletnie straciłą jakąkolwiek wiarygodność", a jedynym wyjściem z tego kryzysu jest publikacja pełnego raportu Garcii. Jeśli do tego nie dojdzie, UEFA może opuścić FIFA.

Słów krytyki dla władz globalnego związku futbolowego nie szczędzili również obecni szefowie niemieckich i angielskich władz piłkarskich.  Obecny prezes angielskiej FA Greg Dyke, nazwał publikację streszczenia raportu "kpiną, która uczyniła ze śledztwa pośmiewisko".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA