fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

W zamknięciu WIG20 zyskiwał 1,46 proc.

Piątkowa sesja w Warszawie zakończyła się mocnymi zwyżkami. Indeks największych spółek zyskał 1,46 proc. Obroty wyniosły 2,56 mln zł.
Bloomberg
Piątkowa sesja w Warszawie zakończyła się mocnymi zwyżkami. Indeks największych spółek zyskał 1,46 proc. Obroty wyniosły 2,56 mld zł.
Pozytywny z punktu widzenia rynków kapitałowych wynik referendum w sprawie niepodległości Szkocji przesądził o wzrostowym początku piątkowej sesji na europejskich parkietach. W Londynie indeks FTSE250 rósł o przeszło 1 proc. Na zielono świeciły też inne wiodące parkiety zachodnioeuropejskie.
W Warszawie na otwarciu zwyżki były daleko mniejsze, nie przekraczały 0,2 proc. Nasi inwestorzy ograniczali zakupy czekając na przedpołudniowe informacje o składzie nowego rządu. Gdy okazało się, że w resortach gospodarczych nie będzie żadnych zmian, zabrali się za zakupy. Indeksy powoli ruszyły w górę. Tempo zwyżek nabrało przyspieszenia w dwóch ostatnich godzinach, mimo że na Zachodzie indeksy zaczęły już słabnąć. Sytuacji nie poprawił wzrostowy początek sesji w Nowym Jorku.
Bardzo dobra postawa GPW (na tle innych giełd) wynikała z faktu, że piątek był dniem wygasania wrześniowej serii kontraktów na główne indeksy i akcje największych spółek, czyli tzw. dniem trzech wiedźm. Duzi inwestorzy z rynku terminowego chcąc zmaksymalizować zyski z posiadanych pozycji zaczęli „pracować" nad wycenami spółek giełdowych. Ich uwaga koncentrowała się oczywiście na największych firmach. Ostatnie kilkadziesiąt minut handlu przyniosło wysyp koszykowych zleceń. Większość dotyczyła zakupu akcji. Taka sytuacja utrzymywała się aż do zamknięcia. Dlatego WIG20 skończył piątek na poziomie 2539,60 pkt., czyli 1,46 proc. wyżej niż w czwartek. WIG30 rósł o 1,48 proc., do 2730,00 pkt. a indeks szerokiego rynku WIG o 1,33 proc., do 55636,74 pkt. To najwyższy poziom od grudnia 2007 r. Z kolei WIG50 zanotował 0,7-proc. zmianę, czyli znalazł się na wysokości 3251,39 pkt. Zwyżkom towarzyszyły wyraźnie większe niż dzień wcześniej obroty. Właściciela zmieniły w piątek akcje za 2,56 mld zł, czyli najwięcej od czerwca ub.r.
Spośród firm z WIG20 aż 15 zyskało na wartości. Najwięcej powodów do zadowolenia właściciele Orange, którzy zarobili aż 4,8 proc. Wyróżniały się także JSW (zmiana o 3,6 proc.) oraz LPP (3,4 proc.). Najsłabiej prezentował się przeceniony o 1,3 proc. Tauron. Pod kreską finiszowały też KGHM, PGE i Eurocash.
Z mniejszych firm dużym zainteresowaniem cieszyły się z kolei Awbud (podrożał o 18,2 proc.) i Resbud (11,3 proc.). Wiadomość o objęciu (kosztem 130 ml zł) udziałów w firmie posiadającej koncesje wydobywcze w Mongolii rozruszała kurs MSX Resources (d. Mostostal Export), który zwyżkował o 6,9 proc. Na drugim biegunie znalazła się Idea TFI, która potaniała o 20 proc. Kiepsko (przecena o 13,2 proc.) prezentował się też DSS.
Na rynku walutowym złoty zachowywał się bardzo mocno do euro (potaniało o 0,4 proc., do 4,190 zł) i szwajcarskiego franka (przecena o 0,4 proc., do 3,4620 zł). Dolar zwyżkował o 0,2 proc., do 3,2520 zł.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA