fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Tanieją hotele, drożeją pensjonaty

Fotorzepa, Robert Gardziński
Na krajowy urlop Polacy w tym roku najchętniej wybierają popularne miejscowości, podobnie jak przed rokiem. Pierwsza piątka to Gdańsk, Sopot, Zakopane, Kołobrzeg i Giżycko.
W trzech z nich ceny spadły. Kilkunastoprocentowy wzrost średniej ceny za dobę odnotowało Zakopane, a kilkuprocentowy – Kołobrzeg – wynika ze statystyk serwisu hotele.pl.
Trójmiasto to stały punkt wakacyjnych zestawień – na liście najpopularniejszych wyborów klientów hotele.pl znalazły się Gdańsk i Sopot, które w ogólnej opinii nie uchodzą za najtańsze miejsca na urlop. Okazuje się, że w tym roku średnie ceny w obu miastach spadły. W Gdańsku średnio za dobę w wakacje trzeba zapłacić 262 zł, czyli o 5 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei w Sopocie średnia cena to 422 zł, czyli o ponad 10 proc. taniej niż rok temu. O ile średnie ceny w mieście spadły, o tyle w obiektach poszczególnych kategoriach można zaobserwować wzrosty.
Decydując się na wakacyjny pobyt w Gdańsku, w tym roku turyści najchętniej wybierają pensjonaty, czy domy wczasowe, w których dokonano co trzeciej rezerwacji. Średnia cena za dobę wzrosła w nich o prawie 6 proc. do poziomu 162 zł. O ponad 4 proc. mniej rezerwacji dotyczy hoteli z 4 gwiazdkami, w których średnia cena wynosi 296 zł. Podobnie preferencje turystów kształtują się w Sopocie, gdzie blisko 30 proc. rezerwacji dotyczy w te wakacje pensjonatów i domów wypoczynkowych. Największy wzrost zainteresowania odnotowały tu hotele 2-gwiazdkowe, których udział w ogólnej liczbie rezerwacji wzrósł o 10 proc. Średnio za dobę w pensjonacie w Sopocie zapłacić trzeba 108 zł.
Zakopane to wakacyjny cel podróży, w którym ceny za dobę noclegu rezerwowanego w hotele.pl wzrosły w tym roku o 17 proc. do poziomu 268 zł. Turyści wybierający wakacje pod Tatrami, najczęściej rezerwowali nocleg w hotelach 3-gwiazdkowych, gdzie średnia cena wyniosła 212 zł, czyli ponad 40 proc. więcej niż przed rokiem. Najtańsze są tu obiekty z kategorii pensjonaty i domy wypoczynkowe, w których średnia cena za dobę w te wakacje to 87 zł.
Listę pięciu najpopularniejszych miejsc wakacyjnego wypoczynku zamykają Kołobrzeg i Giżycko. Ten pierwszy z 4-procentowym wzrostem średniej ceny, która wynosi w tym roku 301 zł. Największy wzrost średniej ceny odnotowały kołobrzeskie hotele 4-gwiazdkowe, w których za dobę trzeba zapłacić o 21 proc. więcej niż przed rokiem, czyli 266 zł. Z kolei Giżycko odnotowuje w tym roku ponad 40-procentowy spadek średniej ceny za dobę do 210 zł. Za nocleg w hotelach 3-gwiazdkowych trzeba zapłacić 194 zł.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA