fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Grypa i przeziębienie to różne choroby

ROL
Dopadł Cię katar i ból gardła? Czujesz, że łamie Cię w kościach i masz dreszcze? Lekceważysz jednak objawy, sądząc że to tylko zwykłe przeziębienie? Nie daj się zwieść pozorom – to może być grypa.
Grypa a przeziębienie
Grypa jest bardzo często mylona z przeziębieniem, ponieważ objawy choroby bywają dość podobne. Zarówno grypa jak i przeziębienie wywoływane są przez wirusy i obydwie infekcje możemy łatwo złapać przebywając z chorą osobą w jednym pomieszczeniu. Obydwie choroby mają jednak inne pochodzenie i przebiegają z inną intensywnością.
Grypa jest jedną z najcięższych chorób infekcyjnych atakujących drogi oddechowe. Jest to choroba zakaźna wywołana przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Przeziębienie natomiast może być wywołane przez całą gamę różnych wirusów, spośród których do najczęstszych należą m.in.: koronawirusy, adenowirusy, pikornawirusy czy rynowirusy.
 
Objawy grypy i przeziębienia, które mogą Cię zmylić
W kwestii objawów podobieństwo przeziębienia i grypy jest tylko powierzchowne. O ile przeziębienie rozwija się powoli, tak grypa „ścina z nóg" niemal natychmiast – objawy pojawiają się nagle i są dość gwałtowne. Grypie towarzyszą: dreszcze, gorączka (> 38 st. C), uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśni, stawów oraz głowy.
Przeziębienie natomiast rozpoczyna się powoli, a objawy następują stopniowo. Na początku zwykle pojawia się nieżyt nosa z wodnistą wydzieliną, podwyższona temperatura, a także suchy kaszel, który po kilku dniach przechodzi w kaszel mokry.
 
Skutecznie walcz z objawami infekcji
O ile przeziębienie jest infekcją łatwą do zwalczenia, tak grypa może okazać się ciężka w przebiegu i leczeniu, szczególnie, jeśli jej objawy są bagatelizowane. Towarzyszyć mogą jej również groźne powikłania.
Dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja i dążenie do łagodzenia występujących objawów przeziębienia i grypy. Istotne znaczenie ma zdrowe odżywianie, unikanie nadmiernych sytuacji stresowych, a także wysypianie się. Chcąc złagodzić objawy grypy lub przeziębienia, można sięgnąć po naturalne leki homeopatyczne, np. Oscillococcinum, który może być stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy : uczucia ogólnego rozbicia, bóli mięśniowych i kostno-stawowych, gorączki (do 38,5oC). Leki homeopatyczne, ze względu na bezpieczeństwo stosowania (brak interakcji z innymi lekami, brak działań ubocznych) są polecane szczególnie pacjentom wrażliwym. Nie ma więc przeciwwskazań do rekomendacji Oscillococcinum dla dzieci lub kobiet w ciąży. Zgodnie z ulotką przylekową, przed zastosowaniem leku w ww. grupach trzeba skonsultować się lekarzem. Oscillococcinum, opinie pacjentów to pokazują, jest uważany za bezpieczny lek dla całej rodziny.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA