fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Na plażę tylko w bikini

www.sxc.hu
Regulamin kąpieliska nie może nakazywać noszenia strojów kąpielowych, ?bo ubiór to sfera praw ?i wolności.
Rada Miejska w Darłowie przyjęła regulaminy korzystania z kąpielisk nadmorskich „Darłówko Wschodnie" i „Darłówko Zachodnie" zlokalizowanych na terenie miasta. W jednym z punktów przewidziano, że „osoby korzystające z kąpieliska zobowiązane są do noszenia stroju kąpielowego".
Z tego powodu obie uchwały unieważnił wojewoda zachodniopomorski, ponieważ rada gminy nie może obligować osób korzystających z gminnych obiektów użyteczności publicznej do noszenia takiej czy innej odzieży, tak jak uczyniła to Rada Miejska w Darłowie.
Z uchwał wynika, że pod pojęciem kąpieliska rada rozumie nie tylko fragment wód powierzchniowych, ale także plażę. W konsekwencji obowiązek noszenia ubrań kąpielowych oznaczałby zobligowanie do noszenia takiego stroju także osób, które przebywają na terenie plaży, ale nie zamierzają korzystać z kąpieli.
Zdaniem organu nadzoru w uchwale zostały naruszone prawa i wolności osób korzystających z gminnego kąpieliska nadmorskiego, ponadto przekroczono granice ustawowej delegacji wynikającej z art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, ponieważ sposób zachowania nie może być utożsamiany ze sposobem ubierania się.
sygn. akt NK.3.4131.204. 2014.AB i NK.3.4131.213.2014.AB
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA