fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jęczmienia w Unii trochę mniej, ale wystarczy

Bloomberg
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Zbiory jęczmienia w Unii Europejskiej, używanego jako pasza i do produkcji słodu, będą mniejsze w tym roku, ale dostateczne na pokrycie potrzeb - oceniają analitycy.
Niemiecka firma F.O. Licht przewiduje, że zbiory jęczmienia wszystkich rodzajów zmaleją do 53 mln ton z 59,6 mln w poprzedniej kampanii. Unijna organizacja handlu zbożem Coceral zakłada 55,9 mln ton.
- Będzie to najmniejsza ilość w ostatnich 3 latach, ale dostateczna na pokrycie unijnego popytu w nowym roku, wynoszącego ok.50 mln ton - stwierdził analityk zbożowy w F.O. Licht, Claus Keller - Mniejsze zbiory wynikają z łagodnej zimy, oznaczającej, że wymarzniętych zasiewów nie trzeba było powtarzać.
Obserwatorzy spodziewają się mniejszych zbiorów w W.Brytanii. Hiszpanii i Skandynawii, ale większych w zachodniej części Europy. W największym producencie w Unii, we Francji, żniwa ozimego jęczmienia zaczęły się w ubiegłym tygodniu, a pierwsze wyniki wskazują na dobre plony i jakość.
Ostatnio dobra pogoda bez opadów przyspieszyła dojrzewanie i pozwoliła przyspieszyć żniwa w kierunku północnym, prace na polach zaczęto już w dolinie Marny na wschód od Paryża. Na południowym zachodzie, gdzie zbiory zaczynają się zwykle wcześniej niż w innych regionach, skoszono już 20-30 proc. ziarna ozimego. Plony są zgodne z oczekiwaniami na poziomie z ubiegłego roku - stwierdził jeden z maklerów.
Jęczmień ozimy jest główną odmianą uprawianą we Francji, przeznaczona na paszę, natomiast odmiana jara siana późną wiosną służy do produkcji słodu dla browarów. Francuski resort rolnictwa przewiduje zbiory 7,9 mln ton jęczmienia ozimego, o 8 proc. więcej niż w 2013 r.
W drugim producencie pod względem ilości, w Niemczech zaczęto koszenie kilka dni temu, więcej kombajnów wyjedzie na pola podczas najbliższego weekendu. Niemieckie zbiory ziarna wszystkich rodzajów powinny być większe o 2,3 proc. i wyniosą 10,5 mln ton - zakłada organizacja spółdzielni. - Ogólnie sytuacja wygląda dobrze, wyniki pierwszych zbiorów są pozytywne, ale zwykle nie reprezentatywne. Lepszy obraz sytuacji pojawi się za tydzień. Jestem optymistą co do jakości - stwierdził niemiecki analityk.
Brytyjska firma konsultantów rolniczych ADAS spodziewa się powtórzenia w tegorocznej kampanii normalnego poziomu ok.5,9 mln ton, choć mniejszego od 7,1 mln z poprzedniego roku, bo wtedy niepogoda zmusiła rolników do ograniczenia siewu ziarna ozimego i zwiększenia siewów na wiosnę. Teraz obsiano na jesieni 394 tys. na (+27 proc.), a na wiosnę 640 tys. ha (-29 proc.) - podała ADAS.
- Zbiory zapowiadają się całkiem dobrze, łagodna zima sprzyjała wegetacji, a łagodna wiosna pozwoliła na szybki wzrost. Spodziewamy się co najmniej średniej wydajności, a żniwa powinny zacząć się na początku lipca - powiedziała Susan Twining z ADAS.
Zbiory jęczmienia w Polsce powinny być większe o 15 proc. wobec bardzo małych z ubiegłego roku i wynieść 3,48 mln ton - ocenia Wojtek Sabaranski z firmy Sparks Polska. - Stan zasiewów jest od dobrego do bardzo dobrego. Jeśli utrzyma się sprzyjająca pogoda, to na południu kraju zbiory jarego jęczmienia mogą zacząć się w połowie lipca.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA