fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowa wielka inwestycja motoryzacyjna

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Blisko 335 milionów złotych zainwestuje w Polsce koncern motoryzacyjny Nexteer Automotive. W Tychach wybuduje nową fabrykę elektrycznych układów kierowniczych (EPS – Electric Power Steering). Zakład stanie obok fabryki Nexteer funkcjonującej od 1997 roku. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć na przełomie lat 2015 i 2016.
Nowa inwestycja to część dużego przedsięwzięcia związanego z rozwijaniem przez koncern coraz popularniejszej wśród światowych producentów samochodów technologii EPS. Łącznie 335 mln zł pochłonie budowa zakładu, a także nowych magazynów oraz zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń.
Produkując niemal półtora miliona układów EPS rocznie, działające od ponad 15 lat w Polsce zakłady Nexteer Automotive w Gliwicach i Tychach są obecnie jednymi z największych spośród 20 fabryk koncernu pod względem produkcji i zatrudnienia. Na co dzień pracuje w nich łącznie ponad 1150 osób. Od kilkunastu miesięcy polskie zakłady jako jedyne na świecie produkują m.in. system EPS dla pierwszego w pełni elektrycznego BMW – modelu i3. Nowo wdrażane technologie, które znajdą zastosowanie w nowo budowanym zakładzie w szczególności dotyczyć będą układów typu Single Pinion EPS i Column EPS, montowanych głównie w mniejszych modelach światowych producentów.
Nexteer Automotive jest pierwszą firmą w globalnej branży motoryzacyjnej, która w 1999 roku rozpoczęła masową produkcję elektrycznych układów kierowniczych EPS.– Na decyzję umiejscowienia nowych inwestycji w Polsce miała wpływ doskonała jakość produktów wytwarzanych w polskich fabrykach, jak i korzystne warunki ekonomiczne, jakie daje obecność w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – podkreśla Rafał Wyszomirski, wiceprezes Nexteer Automotive ds. globalnych operacji i prezes Nexteer Automotive Poland.
Planowane w Polsce inwestycje mają za zadanie dalsze umocnienie pozycji koncernu jako światowego lidera w produkcji elektrycznych układów kierowniczych. - Rosnącą popularność naszych układów kierowniczych zawdzięczamy ich wyjątkowej charakterystyce, związanej z możliwością tworzenia nie tylko dobrze prowadzących się, ale także bezpiecznych samochodów - podkreślił prezes i dyrektor operacyjny Nexteer Automotive, Laurent Bresson. W system EPS Nexteer Automotive wyposażony został także nowy model Mini Cooper, który miał swój debiut podczas salonu Auto Show w Los Angeles w listopadzie ubiegłego roku.
Istotny jest fakt, że nowe inwestycje koncernu pozwolą nie tylko na utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy, ale także stworzenie nowych stanowisk.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA