fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Akcje i udziały spółka powinna kupić za pożyczone pieniądze

Rzeczpospolita, Paweł Gałka
Gdy spółka nabywa akcje za własne środki, poniesione wydatki może ująć w kosztach dopiero przy ich zbyciu. Jeśli weźmie w tym celu kredyt, to odsetki rozliczy na bieżąco.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów nie są wydatki na nabycie lub objęcie akcji albo udziałów. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów. Chodzi przy tym tylko o wydatki bezpośrednio związane z nabyciem (np. cenę czy opłaty notarialne ponoszone przez nabywcę). Natomiast inne wydatki związane pośrednio z nabyciem udziałów, np. odsetki od pożyczki (kredytu) zaciągniętego na nabycie udziałów, nie są objęte tym wyłączeniem. W związku z tym mogą one być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.Sądy i fiskus są zgodne Stanowisko takie zawarte jest m.in. wyroku NSA z 7 kwietnia 2006 r. (II FSK 508/05). ?W orzeczeniu tym czytamy: ?„W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa ?w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy ?z 15 lutego 1992 r. o podatku d...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA