fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Projekt przepisów o prawie jazdy trzeba poprawić

Posiadacz prawa jazdy kat. B będzie zwolniony z egzaminu na motocykl z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 cm sześc., pod warunkiem, że ma prawo jazdy co najmniej do trzech lat
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Gabriela Setla
Wymiana prawa jazdy ?z innego państwa UE może okazać się problematyczna.
Kierowcy, którzy mają kategorię B prawa jazdy przynajmniej trzy lata, wsiądą na skutery o pojemności silnika 125 ccm. Z tym że nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami nie określa, czy ustawodawcy chodzi o termin posiadania uprawnień czy o czas, przez jaki ma się dokument prawa jazdy.
To jeden z elementów, na które zwraca uwagę Mariusz Miąsko z Kancelarii Prawnej Viggen, autor analizy projektowanych zmian dla Instytutu Transportu Samochodowego. Jego zdaniem należy dokładnie określić w ustawie moment, od którego płyną te trzy lata, by nie było żadnych wątpliwości.
Zmiany, którymi w tym tygodniu zajmie się Senat, wprowadzają też zasadę, że w razie wymiany prawa jazdy wydanego w innym państwie UE na krajowe konieczne będzie zwrócenie dotychczasowego dokumentu i uzyskanie potwierdzenia danych z europejskiej sieci praw jazdy.
– Tego systemu jeszcze nie ma – zwraca uwagę Miąsko.
Zmiany stanowią też, że gdy gmina zmieni nazwę ulicy, kierowcy będą mogli liczyć, że starostwo obniży im w drodze uchwały opłatę za wydanie nowego dokumentu. Mariusz Miąsko w swojej opinii zaznacza jednak, że obywatel w ogóle nie powinien być obciążany kosztem wydania nowego uprawnienia, jeśli jego wymiana jest wymuszona zmianami administracyjnymi.
etap legislacyjny przed głosowaniem w Senacie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA