fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: Ukrywanie dochodów bardziej akceptowane

Dwóch na pięciu Polaków usprawiedliwia unikanie zbyt wysokich ?ich zdaniem podatków przez zatajanie ?bądź ukrywanie części uzyskiwanych dochodów.
Sondaż CBOS na temat rozliczeń podatkowych ujawnia, że rośnie akceptacja dla unikania podatków i zatrudniania na czarno.
Obecnie 37 proc. pytanych usprawiedliwia ucieczkę przed fiskusem w przekonaniu, że wymaga on zbyt wiele w stosunku do niskich zarobków. W 1999 r. takich odpowiedzi było 30 proc.
Tylko 4 proc. ankietowanych nie tylko akceptuje, ale wręcz pochwala unikanie podatków jako przejaw zaradności życiowej.
Pomimo wzrostu liczby przeciwników fiskusa i osób przymykających oko na praktyki bardziej zaradnych podatników większość (choć nieznaczna, bo 53 proc. badanych) nadal potępia unikanie podatków.
Coraz łatwiej jest wypełnić PIT i coraz trudniej zaakceptować wysokość daniny
Podobnie kształtowały się poglądy dotyczące zatrudniania na czarno. Tolerancję dla tego zjawiska deklaruje 34 proc. badanych (o 8 pkt proc. więcej niż 15 lat temu), pochwala je natomiast 3 proc. ankietowanych. Jako naganne takie zachowania określa 58 proc. badanych.
Choć szybko rośnie liczba formularzy PIT wysłanych przez internet, większość podatników wciąż preferuje tradycyjny sposób rozliczeń. E-deklaracje skusiły w 2014 r. prawie co trzeciego podatnika (29 proc.), wobec 20 proc. rok wcześniej i 12 proc. dwa lata temu.
Z badania wynika, że znacznie mniej podatników wysłało PIT pocztą: 10 proc. w bieżącym roku i 15 proc. w 2012 r.
Coraz mniej osób, choć to nadal większość, składa wizytę w urzędzie. W tym roku 55 proc. podatników udało się do okienka, by złożyć PIT. W latach 2012–2013 było to odpowiednio 67 i 62 proc. podatników.
Samo wypełnienie formularzy podatkowych sprawia coraz mniej kłopotów. Więcej niż połowa, bo 53 proc., podatników samodzielnie stawiających czoła temu wyzwaniu nie miało z tym trudności. Co trzecia odpowiedź (dokładnie ?30 proc.) wskazuje, że jest to skomplikowane. Dla porównania przed 2009 r. wśród podatników przeważały opinie, że wypełnienie deklaracji podatkowej jest trudnym zadaniem.
Ponad trzy piąte badanych (62 proc.) deklaruje, że należy do grona osób, które osobiście rozliczały się z fiskusem z zeszłorocznych dochodów. Z możliwości rozliczenia przez zakład pracy bądź ZUS skorzystało 18 proc. respondentów, a jeden na pięciu (20 proc.) nie podlegał obowiązkowi złożenia zeznania podatkowego od dochodów osobistych.
—pap, maj
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA