fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Elektrośmieci: łatwiej pozbędziemy się starych sprzętów RTV i AGD

Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski
Gabriela Setla
Przy dostawie nowego telewizora do domu konsument odda stary odbiornik i to bez konieczności dodatkowych opłat.
Sklep, który sprzedaje nam pralkę, musi od nas przyjąć przywiezioną starą (gdy chcemy się jej pozbyć). Jeśli jednak dowozi nam zakupioną do domu, to nie ma obowiązku odbierać starego urządzenia. To się ma zmienić.
Ministerstwo Środowiska w projekcie nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziło wymóg nieodpłatnego przyjmowania starego urządzenia przez sprzedawcę w miejscu dostawy klientowi nowego sprzętu tego samego typu. W ten sposób mamy zbierać więcej starych urządzeń RTV i AGD. Konsumenta nie przerazi już myśl dźwigania starej lodówki do sklepu. W praktyce i tak sił wystarcza na dotaszczenie jej do śmietnika, skąd zabierają ją złomiarze, którzy ze szkodą dla środowiska sami demontują urządzenia.
– Zmiana pozytywnie wpłynie na zbiórkę zużytych urządzeń. Jednak bez wprowadzenia opłaty depozytowej dla takich sprzętów, poprawa będzie niewielka –ocenia propozycję Aleksander Traple, wiceprezes związku pracodawców branży elektroodpadów ElektroOdzysk. Tłumaczy, że opłaty depozytowe byłyby zwracane konsumentom, gdy oddadzą stare urządzenie. A sprzedawca musiałby się rozliczyć ze sprzedanych i zebranych urządzeń i od różnicy wpłacić do systemu pobrane opłaty depozytowe. W ten sposób stare pralki czy telewizory byłyby nie tylko oddawane przez konsumentów, ale także trafiały do przetworzenia.
500 tys. zł ma wynieść maksymalna kara za płatny odbiór starych sprzętów.Nie wszyscy oceniają to rozwiązanie optymistycznie.
– Proponowane przepisy nie są jednoznaczne. Nie jest wyraźnie powiedziane, że w wypadku sprzętu zakupionego przez internet sprzedawca też będzie miał obowiązek nieodpłatnego odebrania starego urządzenia – mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko Organizacji Odzysku. Przedsiębiorcy mogą więc wykorzystywać brak precyzji prawa i wtedy zbiórka elektroodpadów się nie zwiększy. Zdaniem Skrzypczaka rozwiązaniem nie jest też opłata depozytowa.
4 kg odpadów z urządzeń RTV i AGD powinniśmy zbierać rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju.Niektóre sklepy już dziś nieodpłatnie odbierają stare urządzenie od klienta, gdy wiozą mu nowe. Tak jest w sieci Media Markt i Saturn, o czym zapewnia nas rzeczniczka sklepów Wioletta Batóg. W innej sytuacji są sklepy internetowe. Korzystają z firm kurierskich, a nie własnego transportu. I odbiór np. starej pralki i jej przewiezienie, to dodatkowa usługa.
– Zmiana prawa może się wiązać z podniesieniem cen, tak by uwzględniały opłaty za przewiezienie zużytego sprzętu – mówi Rafał Bugajski z serwisu Centrumsprzedawcy.pl. Tłumaczy, że wyjściem z sytuacji może być porozumie się sprzedawcy z firmą przetwarzającą urządzenia co do ich odbioru od klientów. Dla nich nie ma różnicy, kto bez opłat zabierze stary sprzęt.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA