fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Fotofestiwal w Łodzi

Volker Hinz, Legends, Woody Allen, Fotofestiwal 2014
materiały prasowe
Trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii jest wyjątkową okazją do obejrzenia prac głośnych twórców i poznania najnowszych trendów - pisze Monika Kuc.
W programie Fotofestiwalu są aż dwie retrospektywy światowej sławy fotografów: „Shadow Land" Rogera Ballena i „Legenda" Volkera Hinza. Roger Ballen urodził się w Nowym Jorku, ale od ponad 30 lat mieszka i pracuje w RPA. Początkowo zajmował się dokumentalną fotografią, przedstawiającą mieszkańców małych miasteczek. Od 1994 roku krytykę społeczną zastąpił w swych pracach kreacją artystyczną i metaforą. Jego styl zwany jest odtąd „dokumentalną fikcją". Na festiwalu zobaczymy jego zdjęcia z lat 1982-2013. Prace Ballena były prezentowane MoMa w Nowym Jorku i Centre Pompidou w Paryżu. W Polsce to pierwsza tak duża indywidualna wystawa tego artysty. Zobacz galerię zdjęć
Volker Hinz słynie z portretów gwiazd, m.in. Clinta Eastwooda, Madonny, Woody Allena, Pierre'a Cardina, robionych na zamówienie prestiżowych magazynów, przede wszystkim niemieckiego „Sterna", dla którego pracuje od 40 lat.
Kolejną gwiazdą tegorocznego Fotofestiwalu jest Brytyjczyk Brian Griffin, autor najbardziej znanych okładek albumów i portretów światowych sław muzyki. Jego wystawa „DisCover Photography" będzie miała charakter muzycznej retrospektywy o punkowej stylistyce. Obejrzymy w Łodzi ponad 60 prac, w tym prasowe portrety muzyków oraz okładki albumów i singli Depeche Mode, Placebo, Queen, REM, Tindersticks, The Clash, Psychodelic Furs, Passion Puppets, Talk Talk, Iggy Pop, Kate Bush, Petera Gabriela, Billy Idola, Siouxsie Sioux, Elvisa Costello.
Na wystawie „Leica Oskar Barnack Award 2013" będzie z kolei wielokrotnie nagradzany projekt Evgenii Arbugaevej, w którym rosyjska artystka o swoim dzieciństwie na dalekiej Syberii opowiada w bajkowej konwencji.
Polskę reprezentuje Kuba Dąbrowski, jeden z najlepiej znanych fotografów młodej generacji, na wystawie „Film obyczajowy produkcji polskiej" (pokazywaną niedawno w warszawskiej Zachęcie). To opowieść o sobie samym i pokoleniu trzydziestolatków, swoich rówieśnikach, mieszająca wątki, formaty, wspomnienia z przeszłości z teraźniejszością, sceny prywatne i socjologiczne spojrzenie na życie w wielkich miastach.
Podczas otwarcia Fotofestiwalu – 5 czerwca – poznamy zdobywcę Grand Prix Fotofestiwalu 2014 - konkursu, w którym nagradzani są artyści o wyjątkowej osobowości oraz projekty prezentujące odważne wizje. Wystawa 10 finalistów z Francji, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Holandii, Singapuru, wyłonionych z 600 projektów nadesłanych z kilkudziesięciu krajów, to jak co roku , jedno z głównych festiwalowych wydarzeń. Wśród finalistów są także dwa polskie projekty. „Stigma" Adama Lacha o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkającej na koczowisku we Wrocławiu oraz „Ziemia niczyja"(„No Man's Land") Agnieszki Rayss. To z kolei przedsięwzięcie rozpoczęte przed dwoma laty z inicjatywy Centrum Nauki Kopernik. Autorka jest współzałożycielką stowarzyszenia Sputnik Photos; interesuje ja pop kultura w krajach Europy Środkowo-Wschodnej w okresie transformacji oraz tematy związane z ekologią.
Panele dyskusyjne i spotkania autorskie 13. edycji Fotofestiwalu poświęcono tematowi przyszłości. Przywykliśmy, bowiem że fotografia rejestruje teraźniejszość, która szybko zmienia się w przeszłość. Organizatorzy przypominają, że Susan Sontag napisała: „Aparaty zapewniają natychmiastowy wsteczny ogląd naszych przeżyć" . I prowokująco stawiają pytanie, czy wobec tego fotografia może tworzyć również wizje przyszłości? W programie Future Photo Show znajdą się spotkania z artystami, którzy tworzą takie wizje przyszłości: Phillipem Toledano i Vincentem Fournierem.
Warsztaty fotograficzne poprowadzi m.in. czołowa postać legendarnej agencji Magnum Photos – Alex Webb. Program Fotofestiwalu obejmuje prawie 30 wystaw towarzyszących, fotospacery, aukcję fotografii, Noce Otwartych Pracowni oraz imprezy i koncerty. Festiwal w Łodzi potrwa do 15 czerwca.
Monika Kuc
 
 
 
 
 
 
 
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA