fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Krubski: Wsparcie dla budowy energooszczędnych domów

Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała
Budowa domów energooszczędnych to jedna z najmodniejszych na Zachodzie tendencji w budownictwie.
Budujący domy będą zachęcani do stosowania technologii ograniczających zużycie energii – taki jest cel projektu ustawy o tzw. charakterystyce energetycznej budynków. Propozycją takiego prawa dziś ma się zająć rząd.
Budowa domów energooszczędnych to jedna z najmodniejszych na Zachodzie tendencji w budownictwie. Chodzi nie tylko o powstawanie budynków, których ogrzanie będzie wymagało mniej energii niż do tej pory, ale i o wyposażanie ich w urządzenia, które potrafią np. przetwarzać energię słoneczną oraz ciepło w samym budynku wytwarzane.
Nowinki kosztują. Tak też jest i w tym przypadku. Domy, na utrzymanie których potem będzie można mniej wydawać mniej, przedtem – czyli na etapie projektowania, budowy i wyposażania - kosztują więcej. Dlatego tak ważne jest przekonywania inwestorów, m.in. zmianami w prawie, do sensowności takiego budowania. Ale ponieważ zwykle dobre słowo nie wystarcza, trzeba też zadbać, by nowe prawo było egzekwowane i to przez fachowców, którzy się na energooszczędnych domach znają. Dokument, który potwierdza, iż powstający budynek taki właśnie będzie to świadectwo charakterystyki energetycznej.
W tym samym projekcie czytamy jednak, iż poszerza się katalog osób, które będą mogły sporządzać owe świadectwa. Teraz prawo wystawiania certyfikatów mają osoby z wyższym wykształceniem, które ukończyły studia podyplomowe w tym zakresie lub zdały egzamin państwowy. Projektowana ustawa znosi wymóg zdania egzaminu; świadectwa będą mogli sporządzać absolwenci studiów inżynierskich, ale także osoby ze średnim wykształceniem, posiadające uprawnienia budowlane.
Wniosek – przymierzamy się do niezłego prawa, które przy ścisłym jego przestrzeganiu pozwoli budować nowocześniej, poluzowując jednocześnie mocno rygory dotyczące ludzi, którzy na jego straży stać będą.
Tak wiele trzeba zmienić żeby pozostało jak jest?
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA