fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT od paliwa: Fiskus ogranicza odpis dla motocyklistów

www.sxc.hu
Przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności jednoślady mogą mieć problemy z odliczeniem podatku od kupowanego paliwa.
Prawo do odliczenia VAT od benzyny do firmowego motocykla zależy od jego ładowności – tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rz". Eksperci twierdzą jednak, że zmotoryzowany przedsiębiorca powinien mieć możliwość odpisu niezależnie od tego parametru.
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia przy zakupie motocykla – podobnie jak samochodu osobowego – można odliczyć 50 proc. VAT. Podobnie jest z kosztami eksploatacji. Cały podatek naliczony (zarówno przy zakupie, jak i od kosztów używania) wolno odliczyć tylko od pojazdów typowo firmowych (wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej). Jak pisaliśmy w „Rz" z 7 kwietnia („Pełne odliczenie tylko dla odważnych"), z wyjaśnień skarbówki wynika, że ten warunek będzie niezwykle trudno spełnić.

Ponad rok ?bez odliczenia

Przedsiębiorcom pozostaje więc niepełny odpis. Na dodatek prawo odliczenia 50 proc. wydatków na paliwo ma obowiązywać dopiero od 1 lipca 2015 r.
Nie ma wątpliwości, że ten termin dotyczy samochodów osobowych. A motocykli? O to zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. Z odpowiedzi wynika, że jeśli paliwo przeznaczone jest do motocykla wykorzystywanego do celów „mieszanych", to wysokość odliczenia podatku jest uzależniona od rodzaju i ładowności pojazdu. Przykładowo, już teraz 50- -proc. odpis VAT przysługuje przy zakupie benzyny do pojazdu, który ma jedno miejsce (siedzenie), a jego dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg.

Ministerstwo niejednoznacznie

– Szkopuł w tym, że nie ma motocykli z tak dużą ładownością – mówi Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. – Stanowisko ministerstwa oznacza więc, że żaden zmotoryzowany przedsiębiorca nie odliczy VAT od paliwa aż do połowy przyszłego roku.
Co ciekawe, ministerstwo jednocześnie pisze, że zakaz odliczania podatku od paliw dotyczy pojazdów, którym od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej nigdy nie przysługiwało prawo do takiego odliczenia.
– A takie prawo przysługiwało przed 1 maja 2004 r. i po tej dacie – tłumaczy Konrad Piłat. – Fiskus zresztą potwierdzał to w interpretacjach (np. Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPP1-443-496/10-4/EK). Wątpliwości są tylko co do lat 2011–2013. Odpowiedź ministerstwa jest więc wewnętrznie sprzeczna.
Podobnego zdania jest Krzysztof Budasz, doradca podatkowy i radca prawny w kancelarii KDA Audyt. Podkreśla, że z przepisów unijnych (klauzula stałości) wynika zakaz pogarszania sytuacji podatników po wstąpieniu Polski do UE.

Na co pozwala ?decyzja Komisji

– Skoro przed akcesją i po niej motocyklistom przysługiwało prawo do odliczenia VAT od paliwa (inaczej niż wykorzystującym w firmie samochody osobowe), to nie można im go teraz odebrać – uważa ekspert. – Można je tylko ograniczyć do 50 proc., bo na to pozwala decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej.
Tak więc firmy wykorzystujące motocykle do celów „mieszanych" powinny już teraz mieć możliwość odliczania 50 proc. VAT od paliwa.
– Obawiam się, że fiskus w tej sprawie tak łatwo nie ustąpi i o prawo do odliczenia trzeba będzie walczyć w sądzie – podsumowuje Budasz.
Eksperci dodają, że wątpliwości są także w sprawie zakresu odliczenia VAT przy leasingu motocykli rozpoczętym przed 1 kwietnia. Twierdzą, że podatek powinien być odliczany w całości. Ministerstwo odpowiedziało nam jednak enigmatycznie: pełne odliczenie przysługuje pod warunkiem spełnienia wymagań ustawowych.
Co jest pojazdem samochodowym

Skuter bardziej opłacalny

Kłopotów z odliczeniem VAT nie powinien mieć przedsiębiorca wykorzystujący w działalności gospodarczej motorower (do tej kategorii zaliczana jest większość skuterów). ?W świetle ustawy o VAT nie jest to bowiem pojazd samochodowy (potwierdza to Ministerstwo Finansów w broszurze wyjaśniającej obowiązujące od 1 kwietnia tego roku zasady rozliczania). ?Nie stosuje się więc do niego ustawowych ograniczeń. ?Oznacza to, że przy jego nabyciu można odliczyć 100 proc. podatku naliczonego. Tak samo jest w wypadku wydatków eksploatacyjnych (paliwo, naprawy, wymiana opon, mycie, przeglądy). Oczywiście motorower musi być wykorzystywany ?do działalności opodatkowanej.
Cały VAT można było też odliczyć przed zmianami przepisów (potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu, ?nr ILPP4/443-51/12-2/BA).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA