fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

VAT: zamiana udziałów w nieruchomościach to odpłatna dostawa towarów

Zmiana udziałów w nieruchomościach to na gruncie ustawy o VAT odpłatna dostawa towarów.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną prezydenta miasta, który nie zgadzał się z interpretacją wydaną na jego wniosek przez fiskusa (sygnatura akt: I FSK 1655/12).
Chodziło o opodatkowanie VAT zamiany udziałów w nieruchomościach. Z wniosku wynikało, że prezydent reprezentuje Skarb Państwa (SP), który wraz z dwiema osobami jest współwłaścicielem działek. Jedna z nich ma charakter budowlany i wartość 141 tys. zł. Druga – rolny i warta jest 855 tys. zł.
Właściciele postanowili znieść współwłasność tych gruntów. Za udział w nieruchomości nabyty od osób fizycznych SP przekazał im udział w innej. Na zniesieniu współwłasności SP zyska udział o wartości wyższej o 191 tys. zł. Strony nie będą jednak dokonywały rozliczeń finansowych.
Prezydent zapytał, czy po stronie SP czynność podlega opodatkowaniu VAT.
Fiskus odpowiedział, że tak. W jego ocenie tryb rozliczenia opisanej transakcji należy potraktować jako zamianę towarów, a w konsekwencji jako ich dostawę.
Prezydent zaskarżył interpretację, ale przegrał. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu potwierdził, że zamiana udziałów w nieruchomościach powinna być traktowana jak odpłatna dostawa towarów podlegająca VAT.
Takiego samego zdania był sąd kasacyjny. Jak wyjaśniła sędzia sprawozdawca Izabela Najda-Ossowska, stanowisko fiskusa i WSA zasługuje na pełną aprobatę. Wyrok jest prawomocny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA