fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Służby skarbowe pomogą zagranicy

Zakończyły się prace nad ustawą, dzięki której będzie można łatwiej dochodzić od innych krajów unijnych danin należnych Polsce.
W piątek Sejm przyjął senackie poprawki, które doprecyzowały ustawę o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych oraz usunęły niezgodności z innymi aktami prawnymi.
Nowe przepisy mają poprawić ściągalność tych danin w relacjach między państwami Unii Europejskiej. Międzynarodowa pomoc będzie uruchamiana, jeśli kwota należności, której się dochodzi, przekroczy 1,5 tys. euro.
Koordynacją współpracy z zagranicznymi organami podatkowymi zajmie się Centralne Biuro Łącznikowe. Jego funkcję ma pełnić Izba Skarbowa w Poznaniu. Będzie ono przygotowywało i przekazywało innym krajom Unii wnioski o udzielenie pomocy w egzekwowaniu podatków oraz przyjmowało takie wnioski od tych krajów.
Ustawa wprowadza do polskiego prawa unijną dyrektywę 2010/24/UE o współpracy organów skarbowych różnych państw unijnych w odzyskiwaniu wierzytelności. Będzie to kolejny akt prawny służący poprawie współpracy polskich i zagranicznych służb skarbowych. Od 12 października obowiązują nowe przepisy ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej dotyczące wspólnych kontroli i doręczania pism podatnikowi przebywającemu na terenie innego państwa UE.
—roch
etap legislacyjny skierowano do podpisu prezydenta
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA