fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Clooney satelitą śledzi al-Baszira

AFP
George Clooney, uczestniczący obecnie w festiwalu w Wenecji, oświadczył na konferencji prasowej, że zainwestował w satelitę, który będzie monitorować działania sudańskiego dyktatora Omara al-Baszira.
Aktor przebywa w Wenecji, gdzie prezentuje film "Grawitacja" w reżyserii Alfonso Cuaróna, w którym wystąpił z Sandrą Bullock.
George Clooney od wielu lat jest aktywnym działaczem na rzecz odsunięcia od władzy prezydenta Sudanu Omara el-Baszira, który zdaniem aktora odpowiada za blokowanie sprawnego rozdziału pomocy humanitarnej na terenie pogranicza Sudanu Południowego i Północnego, targanemu wojnami i aktami terroru.
Clooney powiedział, że kupił satelitę, by dzięki niemu śledzić zbrodnicze działania Omara el-Baszira, który w lipcu 2008 roku został uznany przez Międzynarodowy Trybunał Karny współwinnym zbrodni ludobójstwa podczas toczącego się na południu kraju konfliktu zbrojnego i inspirowanie masakr w zachodniosudańskiej prowincji Darfur.  Trybunał w marcu 2009 roku wydał nakaz aresztowania prezydenta, jednak do tej pory do tego nie doszło.
Aktor zadeklarował, że utrzymanie satelity opłaci dzięki wpływom z reklamy Nespresso, w której zagrał.
Konferencja prasowa George'a Clooneya w Wenecji
Źródło: Ansa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA