fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Ignorują prośby o Biełsat w kablówce

Biełsat (na zdjęciu jego warszawski newsroom) ma ok. 900 tys. widzów na Białorusi, gdzie jest dostępny m.in. przez satelitę. Oglądalności tej stacji w Polsce się nie mierzy
Fotorzepa
UPC jest głucha na apele Białorusinów, którzy chcą, by w tej wielkiej kablówce znalazła się ważna dla nich stacja.
Istniejący od sześciu lat kanał nie jest powszechnie dostępny. Mimo wysiłków samego Biełsatu, a także środowisk białoruskich w Polsce, największa kablówka odmawia mu miejsca u siebie.

Kontakt z ojczyzną

Stacja nadaje program z Polski (od godzin porannych do północy) w języku białoruskim. Działa w strukturach TVP, a jej głównym źródłem finansowania jest dotacja polskiego MSZ, które w tym roku ma wynieść 17 mln zł.
Białorusini mieszkający w Polsce zabiegają o to, by Biełsat znalazł się w ofercie UPC. Stacja zaapelowała do widzów, by wysyłali w tej sprawie emaile do kablówki.
– Dostępność telewizji jest bardzo ważna dla mniejszości białoruskiej (tworzą ją studenci, pracownicy tutejszych firm, uchodźcy polityczni – red.). Tylko w województwie podlaskim mieszka ponad 50 tys. ludzi – wylicza Aleś Zarembiuk, kierownik fundacji Dom Białoruski w Warszawie. – Wejście Biełsatu do UPC i innych sieci kablowych byłoby też ważnym sygnałem dla demokratycznych środowisk na Białorusi. Oznaczałoby, że nie tylko polskie władze są po stronie walczących z dyktaturą Łukaszenki Białorusinów, lecz również polscy przedsiębiorcy – tłumaczy.
Zarembiuk dodaje, że sam mieszka w Polsce od kilku lat i jest klientem UPC.
Aleksiej Dzikawicki, kierownik programów informacyjnych Biełsatu zauważa, że większość mieszkających w Polsce Białorusinów nie ma telewizji satelitarnej. – Wejście naszego kanału do telewizji kablowej ułatwi im stały kontakt z ojczyzną – zauważa.
UPC zdaje się nie słyszeć tych próśb. – Firma przygląda się kanałowi Biełsat i obserwuje zainteresowanie nim wśród abonentów. Jeśli zdecydujemy się na jego włączenie, poinformujemy o tym naszych klientów – mówi jedynie Dagmara Krzesińska z UPC Polska. Czy nastąpi to w tym roku? Przedstawicielka firmy nie odpowiada na to pytanie.

Prestiżowa oferta

W innych kablówkach nie ma większych problemów z Biełsatem. – Jest u nas od kilku lat. Kanał dostępny jest we wszystkich pakietach poza „Stalowym” – mówi Krzysztof Stefaniak, rzecznik Vectry.
W niektórych regionach w swojej ofercie kanał ten ma także firma Multimedia.
Dlaczego więc UPC nie umieszcza stacji w swojej ofercie? – Dla nas jest to niezrozumiałe, zwłaszcza, że TVP nie chce za to żadnych opłat – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsatu. Dodaje, że przecież kablówka znalazłaby odbiorców tej stacji. – Mamy w Polsce mniejszość białoruską, emigrantów, poza tym duża grupa mieszkańców pogranicza rozumie ten język. Rozszerzenie oferty o Biełsat sprawiłoby, że byłaby ona pełna i bardziej prestiżowa – uważa Romaszewska-Guzy.
A Jacek Rakowiecki dodaje, że TVP też zależy, by stacja była jak najbardziej dostępna. – To dla nas swego rodzaju obywatelski i patriotyczny obowiązek – przekonuje.
Dodaje, że umieszczenie Biełsatu w UPC to kwestia wyłącznie dobrej woli. – Wygląda na to, że zamiast współpracować z TVP, firma woli to robić z Aleksandrem Łukaszenką – komentuje Rakowiecki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA