fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Za parkowanie stawka rośnie progresywnie

Rozstrzygnięcie | Podczas wyznaczania opłat za parkowanie w kolejnych godzinach należy uwzględnić progresywne narastanie stawki. Nie może to być podwyżka o stałej wartości.
Rada miejska w Kętrzynie zmieniła uchwałę w sprawie strefy płatnego parkowania, ustalenia wysokości i sposobu pobierania opłaty za parkowanie pojazdów. Postanowiła m.in., że stawki opłat za parkowanie samochodów w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego będą wynosić 50 gr za każde rozpoczęte kolejne 30 minut parkowania w drugiej i trzeciej godzinie parkowania.
Ten zapis zakwestionował wojewoda warmińsko-mazurski, bo jest on niezgodny z art. 13b ust. 5 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.
Stawki mogą być zróżnicowane, ale podczas ich ustalania uwzględnia się progresywne narastanie opłaty przez pierwsze trzy godziny parkowania, przy czym progresja nie może przekraczać powiększenia stawki opłaty o 20 proc. za kolejne godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę parkowania. Stawka za czwartą godzinę i za kolejne nie może przekraczać tej za pierwszą godzinę parkowania.
Tymczasem uchwała rady Kętrzyna ustala za każde rozpoczęte następne 30 minut parkowania w drugiej i trzeciej godzinie stawkę 50 gr i nie przewiduje progresywnego wzrostu opłaty za drugą i trzecią godzinę parkowania.
Uwzględnienie progresywnego wzrostu opłaty za pierwsze trzy godziny parkowania jest obligatoryjne – zauważył organ nadzoru.
sygnatura akt PN.4131.403. 2013
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA