fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Jeśli śpiewać, to w Żorach

Grzegorz Karnas
Rzeczpospolita, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Dziś rozpoczynają się 6. Międzynarodowe Dni Jazzowe dla Muzyków Śpiewających VOICINGERS.
Dni organizowane są przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach z inicjatywy i pod merytorycznym kierownictwem wokalisty jazzowego Grzegorza Karnasa, przy udziale Żorskiego Towarzystwa Kulturalnego Kontrapunkt oraz agencji Ninth Floor Productions. Koncerty, warsztaty, spotkania z publicznością, a wreszcie konkurs dla improwizujących śpiewaków potrwają do 25 sierpnia.
Festiwal rozpocznie się od warsztatów i to nie tylko dla profesjonalistów. Utworzone zostały klasy tematyczne: repertuar obcojęzyczny, rytmika, wydawanie dźwięku, improwizacja, interpretacja, śpiewy grupowe i relaksacja. Organizatorzy zapraszają także dzieci na darmowe warsztaty, które odbywać się będą w żorskiej Scenie na Starówce od 19 do 23 sierpnia w godz. 12:45 - 13:45. Na zajęciach wyświetlane będą klasyczne polskie bajki, którym towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo. Każdego dnia zaprezentowany zostanie dzieciom inny instrument, by mogły poznać jego możliwości.
Każdy dzień warsztatów zakończy wieczorne jam session. To okazja dla uczestników warsztatów, by skonfrontować swoje umiejętności na żywo, przed publicznością klubową i z akompaniamentem profesjonalnych muzyków jazzowych.
Od środy 21 sierpnia rozpoczną się przesłuchania konkursu, do którego zakwalifikowano wokalistki i wokalistów z Europy, Australii, Tajwanu i USA. Wśród nich znalazła się młoda polska wokalistka Anna Andrzejewska z Częstochowy.
Każdy wieczór będzie zamykał koncert gwiazd. Usłyszymy rumuńskiego bluesmana Vali 'SirBlues' Racilę oraz trio Grzegorza Karnasa z gościnnym udziałem węgierskiego cymbalisty Miklósa Lukácsa. 23 sierpnia zaśpiewa Jihye Lee, wokalistka jazzowa urodzona i wychowana w Korei Południowej, która stała się objawieniem europejskiej sceny po wydaniu dwóch albumów przez niemiecką wytwórnię ACT Music. Dzień później wystąpi międzynarodowe World Kora Trio z Malijczykiem Cherifem Soumano grającym na egzotycznym instrumencie kora. To wyjątkowe trio czerpie natchnienie z muzyki różnych kultur. Śpiewa w nim i gra na perkusji Jean-Luc Di Fraya. Na elektrycznej wiolonczeli gra Amerykanin Eric Longsworth.
W niedzielnym, wielkim finale konkursu wezmą udział laureaci konkursu, zdobywca Grand Prix oraz goście specjalni.
Celem festiwalu jest przedstawienie wokalistów reprezentujących oryginalne koncepcje artystyczne wywodzące się z tradycji muzycznych całego świata. Poprzednimi edycjami organizatorzy dowiedli, że Żory stają się na dziesięć dni wokalną stolicą jazzowego świata.
VOICINGERS 2013
Loïs Le Van - Voicingers 2012
Patricia Barber - Voicingers 2012
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA