fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Rzecznik apeluje o przestrzeganie praw podatnika

Prof. Irena Lipowicz prosi ministra finansów o wyjaśnienia dotyczące działania prawa podatkowego wstecz i zastawiania pułapek na obywateli.
W piśmie do ministra finansów rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę na niską jakość prawa.
– Nie tylko bowiem konstytucyjność nowo uchwalanych przepisów budzi wątpliwości, bo niejednokrotnie są one niespójne i wzajemnie wykluczają się z przepisami innych ustaw (np. z przepisami prawa cywilnego) – pisze rzecznik. Przykładem przepisów, które budzą pytania o przestrzeganie elementarnej zasady niedziałania prawa wstecz, są regulacje ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.
Przepis przejściowy ustawy mającej ułatwić życie przedsiębiorcom pozwala skarbówce nałożyć dodatkowe zobowiązanie podatkowe za brak korekty zwiększającej należność wobec fiskusa. Nowe zasady dokonywania korekty dotyczą także firm, które VAT z faktur zakupowych odliczyły jeszcze pod rządami poprzednich przepisów. Ta regulacja budzi wątpliwości rzecznika, czy przestrzegany jest zakaz retroakcji i ochrony praw nabytych.
Rzecznik zwraca również uwagę na pośpiech w tworzeniu prawa. Dla przykładu: podczas prac nad rozporządzeniem ws. kas fiskalnych Krajowa Izba Doradców Podatkowych miała dwa dni na zgłoszenie uwag. W konsekwencji rozporządzenie było niejasne w kwestii obowiązku umieszczania NIP na paragonie.
O braku jasności i klarowności przepisów do RPO piszą nie tylko obywatele, ale i organy stosujące prawo podatkowe. Przykładem jest obciążenie podatkiem od nieruchomości budowli i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Rzecznik wskazuje też m.in. na niespójność ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce z ustawą o terminach zapłaty z transakcji handlowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA