fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przy zwolnieniu dyscyplinarnym nie zawsze zasada wzajemnych potrąceń

www.sxc.hu
- Pracownik został dyscyplinarnie zwolniony. Pracodawca musi mu wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a pracownik nie spłacił jeszcze udzielonej mu przez firmę pożyczki. Czy możemy potrącić tę zaległość z ekwiwalentu? Czy w tym wypadku konieczna jest zgoda pracownika? – pyta czytelnik.Tak. Art. 87 § 1 k.p. stanowi, że z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek społecznych oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko:- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,- kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.Lista należności możliwych do ujęcia z wynagrodzenia jest więc zamknięta, a inne niż wymienione wolno z niego ująć tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie (art. 91 k.p.). Potrącenia sum egze...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA