fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Rafał Blechacz nagrał polonezy Chopina

materiały prasowe
Koncern Deutsche Grammophon ogłosił właśnie, że światowa premiera nowego albumu Rafała Blechacza odbędzie się 10 września. Pianista nagrał tym razem siedem polonezów Chopina.
Szykuje się zatem fonograficzny rarytas. Choć to utwory bardzo popularne, jednak tylko nieliczni pianiści odważyli się uczynić je tematem całej swojej płyty. Zwykle nagrywają jeden, najwyżej dwa z nich w zestawie innych utworów Chopina, najczęściej wybierając ten najsłynniejszy Polonez As-dur op. 53, o którym zwykło się mówić, że wyraża heroicznego ducha Polaków.
Komplety polonezów można oczywiście znaleźć w płytowym wydawnictwie zawierającym wszystkie utwory Chopina, jakie wiele lat temu przygotowały – jeszcze na płytach analogowych – Polskie Nagrania, potem wznowiwszy całość na kompaktach. Trzynaście polonezów utrwaliła Halina Czerny-Stefańska, pozostałe cztery nagrał jej mąż, Ludwik Stefański. W serii „Wydanie Narodowe Dzieł Chopina" jest też płyta z pięcioma polonezami w interpretacji Janusza Olejniczaka. W internecie można ponadto trafić na album CD NAXOS-u, na którym zebrano pochodzące z różnych lat nagrania polonezów Chopina dokonane przez legendarnego Artura Rubinsteina.
Rafał Blechacz ma więc znakomitych poprzedników Na swej płycie dokonał jednak własnego wyboru. Zarejestrował najpopularniejsze polonezy, ale dodał również ten uważany za najtrudniejszy: Polonez-Fantazja op. 61, o bardzo rozbudowanej formie i dużej zmienności nastrojów. Nie ma natomiast młodzieńczych i rzadko wykonywanych utworów Chopina.
To będzie już piąta płyta Rafała Blechacza dla Deutsche Grammophon. Niemiecka firma, dla której nagrywa wielu znakomitych pianistów, niezwykle ceni sobie współpracę z Polakiem. Jego płyty sprzedają się bardzo dobrze i otrzymują liczne nagrody. Ostatnia, ubiegłoroczna z utworami Debussy'ego i Szymanowskiego zdobyła u nas statuetkę Fryderyka jako najlepszy album z muzyką klasyczną. Dla kariery polskiego artysty istotniejsze jest jednak inne, prestiżowe wyróżnienie: „Echo Klassik 2012" dla najlepszej płyty z muzyką fortepianową. To najważniejsza płytowa nagroda przyznawana w Niemczech. Właśnie w tym kraju Rafał Blechacz będzie we wrześniu koncertował bezpośrednio po premierze polonezów Chopina.
Rafal Blechacz - Chopin Concerto N°1
Rafal Blechacz - Chopin Sonata
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA