Dotychczas panowała opinia, że żabojadami są Francuzi (którzy zresztą nie mieli żab w swoim menu przed XII wiekiem), natomiast Anglicy to befsztykożercy. Opinia ta musi ulec zmianie pod wpływem najnowszego odkrycia dokonanego na terenie słynnego stanowiska megalitycznego Stonehenge. Wśród pozostałości posiłków spożywanych w tym miejscu osiem tysiącleci temu, znaleziono między innymi kości z żabich udek.
Jest to znalezisko zaskakujące ponieważ żabie udka są bardzo delikatne i nikt nie spodziewał się, żeby takie pozostałości przetrwały w ziemi tak długo.
Wykopaliska w Stonehenge prowadzi zespół z University of Buckingham, pracami kieruje prof. David Jacques. Archeolodzy odkopali także ości łososi oraz skorupy orzechów laskowych.
Prowadzone obecnie wykopaliska w Stonehenge pozwoliły ustalić, że stanowisko to było zasiedlone przez ludzi już 7500 lat temu czyli 3000 lat zanim powstała tam słynna megalityczna budowla. Pierwszymi mieszkańcami Stonehenge - według prof. Davida Jacquesa - nie byli rolnicy ale myśliwi i zbieracze.
Krzysztof Kowalski