Najstarszy genom człowieka

Nowa metoda badań genetycznych pozwoli odtworzyć ewolucję naszego gatunku.

Aktualizacja: 05.12.2013 08:02 Publikacja: 05.12.2013 08:00

Mieszkańcy hiszpańskiej jaskini mierzyli średnio 170 centymetrów i ważyli około 60 kilogramów.

Mieszkańcy hiszpańskiej jaskini mierzyli średnio 170 centymetrów i ważyli około 60 kilogramów.

Foto: Madrid Scientific Films/Natura, Javier Trueba Javier Trueba

Matthias Meyer z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku i kierowany przez niego zespół przesunął możliwości odtwarzania kopalnego DNA o ponad 200 tys. lat. Nową metodą uzyskał niemal kompletną sekwencję genomu praczłowieka sprzed 400 tys. lat.

Kość do kości

Próbka pochodziła z jaskini Sima de los Huesos w Sierra de Atapuerca w północnej Hiszpanii. Tak dawny materiał genetyczny można było dotąd uzyskać jedynie z tkanek zakonserwowanych w wiecznej zmarzlinie.

Wyniki badań naukowcy publikują w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature". Specjaliści z Niemiec dowiedli też, że ludzie żyjący 400 tys. lat temu na Półwyspie Iberyjskim mają wspólnego przodka z praludźmi z jaskini Denisowa w Azji, krewniakami neandertalczyków.

Jaskinia Sima de los Huesos przyniosła największą na świecie kolekcję skamieniałych szczątków praludzi żyjących w średnim plejstocenie (ok. 781–126 tys. lat temu). Z jaskini udało się wydobyć fragmenty 28 szkieletów, które zostały skrupulatnie poskładane. Od ponad 20 lat zajmuje się tym hiszpański zespół paleontologów kierowany przez Juana-Luisa Arsuagę, dyrektora Centrum Badań Ewolucji i Zachowania Człowieka w Madrycie. Szkielety z jaskini naukowcy zaliczyli do gatunku Homo heidelbergensis. Niektóre charakterystyczne cechy szkieletów tych praludzi są zbliżone do neandertalskich.

Meyer i jego zespół opracowali technikę, która pozwala na sekwencjonowanie bardzo zdegradowanego materiału genetycznego ze skamieniałych kości. Badacze z Niemiec po raz pierwszy zastosowali tę technikę do odtworzenia genomu kopalnego niedźwiedzia jaskiniowego.

Kiedy to się udało, naukowcy sproszkowali dwa gramy kości udowej człowieka z jaskini. Uzyskali materiał genetyczny i odtworzyli sekwencję mitochondrialnego DNA.

To część genomu, która dziedziczona jest od strony matki. Badacze porównali je z profilem genetycznym odtworzonym wcześniej z kości neandertalczyków, ludzi z jaskini Denisowa, ludzi współczesnych i małp człekokształtnych.

Azjatycki krewniak

– Nasza metoda dowodzi, że możemy teraz odtworzyć DNA ludzkich przodków, które mają setki tysięcy lat – powiedział Svante Pääbo, dyrektor departamentu genetyki w Instytucie Maksa Plancka. – To jest niezwykle ekscytujące.

Na podstawie profilu genetycznego naukowcy potwierdzili, że praczłowiek z jaskini Sima de los Huesos miał wspólnego przodka z ludźmi z jaskini Denisowa w górach Ałtaju na Syberii.

DNA tych krewniaków współczesnych ludzi odczytał ten sam zespół naukowców. Badacze na podstawie jednej z kości palców ręki odtworzyli 99 proc. genomu jednego przedstawiciela gatunku – kilkunastoletniej dziewczyny.  Wyniki opublikowane zostały w 2012 roku na łamach magazynu „Science".

Na podstawie badań genetycznych naukowcy stwierdzili, że dziewczyna zmarła 80 tys. lat temu. Teraz badacze ustalili, że drogi ewolucyjne praludzi z Azji i Europy rozeszły się ok. 700 tys. lat temu.

– Fakt, że mitochondrialne DNA praczłowieka z Sima de los Huesos wskazuje na wspólnego przodka z ludźmi z jaskini Densowa, a nie z neandertalczykami, jest zaskoczeniem –  powiedział Matthias Meyer. – Bo cechy szkieletu wskazują raczej na neandertalczyka.

Zwrot w badaniach

Biorąc pod uwagę czas, kiedy żyli ludzie z hiszpańskiej jaskini, i cechy neandertalskie w ich szkieletach, naukowcy uznali, że byli prawdopodobnie spokrewnieni z przodkami nie tylko ludzi z jaskini Denisowa, ale także neandertalczyków. Nie wykluczyli też możliwości, że przepływające geny pochodziły od jeszcze innej, nieznanej dotąd grupy przodków praludzi.

– To nieoczekiwany zwrot w badaniach historii ewolucji praludzi – powiedział Juan-Luis Arsuaga. – Mam nadzieję, że dalsze badania pomogą wyjaśnić szczegółowe genetyczne relacje praludzi z hiszpańskiej jaskini z neandertalczykami i denisowianami. Naukowcy skoncentrują się na analizie materiału genetycznego ze szkieletów jaskini, a także spróbują odtworzyć sekwencje DNA jądrowego.

Matthias Meyer z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku i kierowany przez niego zespół przesunął możliwości odtwarzania kopalnego DNA o ponad 200 tys. lat. Nową metodą uzyskał niemal kompletną sekwencję genomu praczłowieka sprzed 400 tys. lat.

Kość do kości

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne