Budowla znajduje się 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Podstawowe elementy tego obiektu to wał ziemny i fosa o średnicy ponad 100 metrów, otaczające krąg o średnicy 40 metrów zestawiony z 30 głazów.
Wewnątrz kamiennego kręgu wznoszą się „bramy" zbudowane z trzech głazów, mają one wysokość ok. 9 metrów. Do obiektu prowadziła aleja długości 3 km, szerokości 11 metrów.
Badania prowadzone w Stonehenge od XIX wieku skłoniły archeologow do wniosku, że było to swego rodzaju obserwatorium astronomiczne, kalendarz związany z porami roku, miejsce kultu Słońca i Księżyca, cmentarzysko.
Badacze dokładnie rozpracowali strukturę Stonehenge, poznali sposób konstruowania kręgów kamiennych, drążenia fos i sypania wałów. Ale nikt dotychczas nie odpowiedział na pytanie, dlaczego do budowy tego megalitu użyto kamieni sprowadzanych z Carn Menyn Ridge odległego od Stonehenge o 320 kilometrów, a nie z jakiegoś bliższego kamieniołomu?
Dr Paul Devereux i dr Jon Wozencroft z Royal College of Art w Londynie wysunęli na ten temat interesującą hipotezę. Według lokalnej legendy, tzw. błękitne kamienie z Carn Menyn Ridge posiadają właściwości magiczne i uzdrawiające.