Odkrycia dokonano na stanowisku El Khokha koło Luksoru, na zachodnim brzegu Nilu. Zespołem badaczy z Uniwersytetu Waseda w Tokio kieruje prof. Jiro Kondo.
W regionie tym znajduje się słynna Dolina Królów z grobowcami faraonów, a obok niej w tak zwanej Dolinie Dostojników lokowano grobowce arystokracji, wysokich urzędników, wodzów, osobistości z otoczenia faraona. Właśnie w pobliżu tych stanowisk znajduje się cmentarzysko El Khokha. Japończycy rozpoczęli na nim wykopaliska w 2007 r.
Odkrycia tego grobowca badacze nie spodziewali się, ponieważ przygotowywali się do eksploracji zupełnie innego obiektu, oznaczonego roboczo jako TT47. Oczyszczali dziedziniec znajdujący się przed wejściem do tego obiektu. Już wcześniej ustalili, że pochodzi on z czasów faraona Amenhotepa III panującego w latach 1388–1351 p.n.e.
Tymczasem podczas tych wstępnych archeologicznych prac porządkowych natrafiono na zupełnie inny grobowiec. Po otworzeniu go okazało się, że jest on nietknięty przez rabusiów. Złożono w nim człowieka o imieniu Khonso Em Hem.
Według wstępnych ustaleń żył on ponad 3000 lat temu, w czasach XX dynastii (1186–1070 p.n.e.), w okresie tzw. ramesydów, gdy wielu faraonów nosiło imię Ramzes – na dziesięciu władców z tej dynastii dziewięciu nosiło to imię (Ramzes III–XI).