W Ameryce Południowej mogą się kryć nawet całe opuszczone miasta. Do takiego wniosku doszli badacze z zespołu dr Crystal McMichael z Florida Institute of Technology.
Jej zespół sporządził komputerowy model rozwoju osadnictwa w puszczy amazońskiej. Wykorzystano wzmianki o odkryciach dróg, osad i przede wszystkim „terra preta do Indio" (czarna ziemia Indian) – żyznej gleby powstałej w wyniku nawożenia, pozostałość po prekolumbijskim rolnictwie.
Symulacja wykazała, że puszcza amazońska może zawierać 154 063 km kw. takiej ziemi. Ten potencjał był w stanie „urodzić" prekolumbijską cywilizację. Jej pozostałości kryją się w bujnej roślinności. Trzeba je tylko odnaleźć – przekonuje na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B" Crystal McMichael.
Aztekowie i Majowie w Ameryce Środkowej oraz Inkowie w Ameryce Południowej to najbardziej znane cywilizacje z okresu prekolumbijskiego. Jednak w momencie przybycia konkwistadorów na nowo odkrytym kontynencie rozwijało się około 20 różnych kultur, głównie w regionie andyjskim.
Wiadomości o nich są niedostateczne. O kulturach w samej Amazonii wiadomo jeszcze mniej, ponieważ penetracja amazońskiej puszczy jest bardzo trudna, większe ekspedycje, dobrze wyposażone, nie badają tego regionu.