Betsy Bryan, profesor sztuki egipskiej i archeologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, oceniła, że znalezisko jest najważniejszym odkryciem archeologicznym od czasu odnalezienia grobu Tutanchamona prawie sto lat temu.

Zespół rozpoczął wykopaliska we wrześniu 2020 roku między świątyniami Ramzesa III i Amenhotepa III w pobliżu Luksoru. Około 500 kilometrów na południe od Kairu.

Odkopane w pobliżu Luksoru ruiny to dobrze zachowane mury i pomieszczenia, wypełnione narzędziami i przedmiotami codziennego użytku.

Wśród budynków jest m.in. piekarnia, w niej piece i magazyn ceramiki. Odkryto też biżuterię, kolorowe naczynia ceramiczne, amulety ze skarabeuszami i cegły mułowe z pieczęciami Amenhotepa III.

To nie koniec. Naukowcy odnaleźli także wykute w skale schody, które prowadzą do grupy grobowców - podobna konstrukcję odkryto już wcześniej w Dolinie Królów.

Zaginione "złote miasto" rozkwitło pod panowaniem faraona Amenhotepa III, 3 tysiące lat temu. Faraon ten władał imperium, które rozciągało się od Eufratu w obecnym Iraku i Syrii do Sudanu. Rządził przez prawie cztery dekady, a jego panowanie znane jest z bogactwa i wielu pomników, w tym Kolosów Memnona - dwóch masywnych kamiennych posągów w pobliżu Luksoru, które przedstawiają Amenhotepa i jego żonę Tiye. Faraon zmarł około 1354 r. p.n.e.

Miasto rozwijało się pod panowaniem kolejnych władców z XVIII dynastii - Tutenchamona i faraona Aj.

Ruin "złotego miasta" przez ostatnie dziesięciolecia szukało wiele międzynarodowych ekip archeologów. Udało się to dopiero egipskim archeologom, którymi kierował dr Zahi Hawass, były minister starożytności.

Po latach niestabilności politycznej po arabskiej wiośnie w 2011 r., która zadała cios przemysłowi turystycznemu Egiptu, kraj ten stara się przyciągnąć gości, w szczególności poprzez promowanie swojego starożytnego dziedzictwa.

W zeszłym tygodniu przez Kair przeszła "złota parada faraonów" - zmumifikowane szczątki osiemnastu starożytnych królów i czterech królowych przetransportowano z Muzeum Egipskiego do nowego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egiptu.

Wśród tych mumii znajdowały się szczątki Amenhotepa III i jego żony królowej Tiye.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ