Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował fragmenty skamieniałej szczęki oraz zębów znalezionych w południowych Chinach w 2007 roku. Badacze doszli do wniosku, że kostne skamieniałości należą do człowieka współczesnego, Homo sapiens, żyjącego na tych terenach 100 tys. lat temu.
Wyniki swoich badań opisali w najnowszym numerze magazynu „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
[srodtytul]Współistnienie[/srodtytul]
Dotychczas sądzono, że najstarsi przedstawiciele gatunku Homo sapiens, jakich obecność naukowcy potwierdzili w Azji, pojawili się na tym kontynencie 40 tys. lat później.
– Stare szczątki ludzkie oznaczają, że w Azji Homo sapiens żyli obok naszych najbliższych krewniaków neandertalczyków lub blisko z nimi spokrewnionych ludzi – powiedział BBC News prof. Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, jeden z autorów artykułu w PNAS. – Znaleźliśmy kilka archaicznych cech, które sugerują, że szczątki nie należą do człowieka współczesnego, który po prostu bezpośrednio przybył ze wschodniej Afryki. Droga tych ludzi, których kości zbadaliśmy, była bardziej skomplikowana: prawdopodobnie przybysze mieszali się z najstarszymi lokalnymi populacjami praludzi.