Zaskakujące są wnioski z badania materiału genetycznego stworzeń żyjących w Jaskini Denisowa w Ałtaju na Syberii. Przeprowadził je zespół słynnego paleogenetyka Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka. Z tych analiz wynika, że nasi przodkowie i ewolucyjni kuzyni krzyżowali się między sobą. A wspólne potomstwo mieli nawet blisko spokrewnieni – prawdopodobnie dziadek z wnuczką lub przyrodnie rodzeństwo.
Tajemnice te odkrywa precyzyjnie zsekwencjonowany genom neandertalskiej kobiety żyjącej ok. 50 tys. lat temu. Fragment jej palca stopy wydobyli w 2010 roku rosyjscy badacze na Syberii. W tym samym miejscu znaleziono również późniejsze szczątki innej grupy (lub gatunku) wczesnych ludzi, których od nazwy jaskini nazwano denisowianami. To właśnie na podstawie badań genetycznych naukowcy uznali, że denisowianie to najprawdopodobniej kolejny gatunek ludzi.
Genom neandertalczyka udało się wstępnie zsekwencjonować w 2010 roku (dokonał tego właśnie Pääbo). Teraz naukowcy osiągnęli dokładność porównywalną z tą, którą można uzyskać, analizując DNA żyjących obecnie ludzi. Dokładne informacje na temat badań prowadzonych przez Svante Pääbo oraz Kaya Prüfera przynosi dzisiejsze wydanie magazynu „Nature".
Niezwykła dokładność tych informacji pozwala po raz pierwszy sprawdzić, jaki był przepływ genów między różnymi grupami – neandertalczykami, denisowianami i przodkami nas samych. Według wcześniejszej teorii ludzie współcześni nie mają nic wspólnego z neandertalczykami. Ostatni przedstawiciele tego gatunku żyli w Europie jeszcze ok. 30 tys. lat temu, wtedy na naszym kontynencie pojawili się już nasi przodkowie. Teoria ta zakłada, że dzięki przewagom technologicznym i lepszej organizacji po prostu wyparliśmy neandertalczyków.
Dokładniejsze badania DNA ujawniły jednak, że nasze gatunki mają wiele wspólnego. Neandertalczycy i Homo sapiens mieli ze sobą dzieci, a ten fakt jest wyraźnie zapisany w naszych genach. Według naukowców zawartość neandertalskiego DNA w genach ludzi poza Afryką waha się od 1,5 do 2,1 proc. Ok. 0,2 proc. informacji genetycznej ludzi żyjących w Azji kontynentalnej i Oceanii to zaś pozostałość po denisowianach. Sami denisowianie „dostali" od neandertalczyków ok. 0,5 proc. informacji genetycznej.