Niezwykłe znalezisko pochodzi z miejscowości Staryj Tartas koło Nowosybirska. Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnografii Uniwersytetu w Nowosybirsku badają tam cmentarzysko sprzed 3500 lat, związane z tzw. kulturą andronowską. Wśród ok. 600 odkopanych grobów, 12 jest szczególnych, spoczywały w nich kobiety i mężczyźni, parami, twarzami do siebie, w dodatku układ kości wskazuje, że ręce zmarłych były połączone.

Prof. Wiaczesław Mołodin, kierujący wykopaliskami, wskazuje na kilka możliwych powodów takiej konfiguracji. Jego zdaniem, może to być pośmiertne odwzorowanie aktu seksualnego. Druga możliwość to zabicie kobiety i złożenie jej do grobu po śmierci mężczyzny, z którym była związana.

Kolejna hipoteza to zabicie i pochowanie ze zmarłym mężczyzną obcej mu, młodej kobiety, która w zaświatach miała spełniać rolę kobiety rodzącej potomstwo. Jest to o tyle prawdopodobne, że w regionie Nowosybirska znane są groby z tego okresu zawierające szkielety dorosłych i dzieci. W epoce brązu panował patriarchat i rola mężczyzny w rodzinie była absolutnie dominująca.

- Być może groby pozostawały otwarte i drugą osobę składano w nich nie w chwili śmierci mężczyzny, ale o wiele później — podkreśla prof. Mołodin.

Wyjaśnienie fenomenu odkrytego na cmentarzysku Staryj Tartas będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu analiz paleogenetycznych i po ustaleniu stopnia pokrewieństwa, lub jego braku, między pochowanymi parami. Naukowcy z Nowosybirska zwrócili się z prośbą o pomoc do badaczy z Instytutu Cytologii i Genetyki Rosyjskiej Akademii Nauk.