Zdaniem WSA, wbrew twierdzeniom ministra, z treści pytania nie wynika jednoznacznie, że prawidłowa jest wyłącznie odpowiedź "C". O ile bowiem z art. 335 § 2 kodeksu postępowania cywilnego wynika niedopuszczalność nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności - nawet za zabezpieczeniem - w sprawach przeciwko Skarbowi Państwa, co jest wyrazem zasady, że Skarb Państwa jest dłużnikiem "pewnym", o tyle niedopuszczalność nadania rygoru natychmiastowej wykonalności przeciwko Skarbowi Państwa nie dotyczy wyroku zasądzającego należność pracownika w postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu prawa pracy w części nieprzekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika, o czym stanowi powołany przez skarżącego art. 477
2
§ 1 k.p.c. Oznacza to, że w sprawach z zakresu prawa pracy wyłączenie zastosowania art. 335 § 2 k.p.c. powoduje, iż dopuszczalne jest nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności także w stosunku do pracodawców będących jednostkami organizacyjnymi Skarbu Państwa.
Sąd I instancji zgodził się więc ze skarżącym, że przy tak ogólnie sformułowanym pytaniu testowym nr 68 nie było możliwe udzielenie jednej prawidłowej odpowiedzi bez poczynienia dodatkowego założenia, że chodzi o sytuację dotyczącą postępowania ogólnego, a więc sytuacji wskazanej w art. 335 § 2 k.p.c. W spornym pytaniu należało to zatem doprecyzować, bo brak takiej informacji powoduje zastosowanie wszystkich przepisów zakreślonych zakresem pytania, a więc przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Ponieważ takiego zastrzeżenia zabrakło, WSA uznał, że pytanie nie spełnia wymogów ustawy o radcach prawnych.
Punkt dla skarżącego
Ponieważ do uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego na aplikację radcowską skarżącemu J.W. brakowało wyłącznie jednego punktu, WSA stwierdził, że z powodu naruszenia w zakresie oceny prawidłowości co najmniej pytania testowego nr 68, zachodziła podstawa do uchylenia zaskarżonej decyzji.
Już na marginesie sąd zwrócił uwagę, że uzasadnione wątpliwości może też budzić pytanie testowe nr 64, które brzmiało: "Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa została już prawomocnie osądzona, sąd: