Konkurencyjne środowisko sprawia, że firmy podlegają nieustannej presji związanej z koniecznością udoskonalania swojej oferty. Dlatego też szczególnie aktywnie poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby na tworzenie nowatorskich produktów czy też opracowywanie bardziej efektywnych procesów produkcyjnych.
Jest to jedna z branż, które postrzegamy jako aktywnych uczestników programów unijnych skierowanych do innowacyjnych przedsiębiorców. Szczególną aktywność klientów widzieliśmy m.in. w zakresie niezwykle popularnego i sprawdzonego już w poprzedniej perspektywie kredytu na innowacje technologiczne – w pierwszym naborze wniosków o dofinansowanie wyłoniono ponad 750 zwycięskich projektów. Obecnie trwa drugi nabór, a zainteresowanie klientów jest nie mniejsze. Atutem tego programu, realizowanego przez banki komercyjne, w tym Bank Millennium, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jest duża kwota dofinansowania wypłacanego w formie premii technologicznej – aż do 6 mln zł.
Innowacyjni są nie tylko producenci finalnego produktu, ale też dostawcy elementów składowych. Ciekawe wydają się inicjatywy stowarzyszające dostawców i firmy powiązane, m.in. w celu uzyskania korzyści w postaci lepszego dostępu do instytucji B+R, takie jak klaster Mazurskie Okna czy Klaster Technologii Drewna Lignum. Takie firmy mają dużą szansę, poza standardowym finansowaniem, na uzyskanie dodatkowego zabezpieczenia transakcji kredytowej w postaci bezpłatnej gwarancji PO IG na innowacje.
Autorka kieruje zespołem produktów i procesu kredytowego bankowości przedsiębiorstw Banku Millennium