fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

NFZ może zabraknąć pieniędzy na nadwykonania za 2015 r.

123RF
Może zabraknąć pieniędzy na nadwykonania, bo w 2016 r. NFZ wyda o 1,5 mld zł więcej na pensje pielęgniarek.

Zbliża się koniec roku i dyrektorzy szpitali już podliczają wartość świadczeń medycznych wykonanych w 2015 r. ponad limit przewidziany w kontrakcie z NFZ. Lecznice może czekać przykra niespodzianka. Eksperci Związku Powiatów Polskich (ZPP) wyliczyli, że w 2016 r. Funduszowi zabraknie pieniędzy na zapłatę za nadwykonania. Wszystko przez nadprogramowe podwyżki dla pielęgniarek i położnych. Przypomnijmy: były minister zdrowia Marian Zembala przyznał we wrześniu pielęgniarkom i położnym po 400 zł miesięcznie podwyżki w rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków umów. Jego następca Konstanty Radziwiłł od kilku dni podkreśla, że będzie ten zapis konsekwentnie realizował.

Z szacunków ZPP wynika, że do końca 2015 r. globalny koszt podwyżek dla 200 tys. czynnych zawodowo pielęgniarek i położnych wyniesie 353 mln zł. W 2016 r. wzrost płac będzie kosztował NFZ 1,438 mld zł, czyli więcej, niż w 2014 r. zapłacił szpitalom za nadwykonania (było to 0,8 mld zł).

ZPP wylicza, że w 2017 r. podwyżki dla pielęgniarek będą kosztowały NFZ już 2,5 mld zł. Kwota ta odpowiada łącznym wydatkom Funduszu na stomatologię. W 2019 r. wydatki na podwyżki wzrosną już do 4,3 mld zł. Będzie to 80 proc. wydatków na świadczenia w poradniach specjalistycznych, na które NFZ wydaje dziś ok. 5,5 mld zł.

0,84 mld zł - zapłacił NFZ za nadwykonania szpitalom za 2014 r. wg danych Związku Powiatów Polskich

– Podwyżki, chociaż bardzo potrzebne, zrujnują budżet szpitali, bo przez nie NFZ nie będzie w stanie zapłacić za nadwykonania. W efekcie roszczenia płacowe jednej grupy społecznej będą zaspokojone nie kosztem obiecującego te podwyżki rządu, ale samorządu terytorialnego. Ten będzie musiał dofinansować podległe mu szpitale – mówi Marek Wójcik, ekspert do spraw zdrowia Związku Powiatów Polskich.

Fundusz zapytany, czy pieniądze na nadwykonania są zabezpieczone, nie odpowiada wprost.

– Wartość świadczeń ponadumownych za 2015 r. będzie możliwa do oszacowania dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, czyli w połowie lutego 2016 r. – mówi Sylwia Wądrzyk, p.o. rzecznika prasowego NFZ. Podkreśla, że Fundusz na bieżąco płaci za świadczenia do kwoty zobowiązania określonej w umowie, a ewentualne sfinansowanie świadczeń ponadumownych nastąpi dopiero po rozliczeniu umów z placówkami i zbilansowaniu środków, których nie wykorzystały placówki medyczne realizujące kontrakty w danym okresie rozliczeniowym, czyli poniżej planu.

4,3 mld zł - będą kosztowały podwyżki dla pielęgniarek w 2019 r.

Dyrektorzy szpitali zaprzeczają jednak, jakoby mieli na bieżąco finansowane świadczenia.

– W 2015 r. miałem zapłacone 40 proc. nadwykonań, a za 2014 r. NFZ w ogóle nie chce mi ich płacić i sprawy o zwrot szpitalowi 20 mln zł tytułem nadwykonań toczą się w sądzie – mówi Marek Nowak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Grudziądzu. Podkreśla, że skoro w tym roku pieniądze z nadwykonań poszły na podwyżki, to 2016 r. będzie bardzo ciężki dla szpitali. – Kolejki chorych mogą być jeszcze dłuższe – podsumowuje dyrektor Nowak.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA