MZ odpowiada dlaczego nie chce skorzystać z pomocy Niemiec

"Dążymy do maksymalizacji wydajności krajowych zasobów” - tak Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na wystąpienie RPO w sprawie oferty pomocy Niemiec w walce z koronawirusem.

Aktualizacja: 07.12.2020 17:29 Publikacja: 07.12.2020 16:57

MZ odpowiada dlaczego nie chce skorzystać z pomocy Niemiec

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Niemcy  wyraziły chęć pomocy Polsce na początku listopada.

"Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać" - pisał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Nasz kraj nie wyraził zainteresowania propozycją sąsiada, a wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że Polska jest "samowystarczalna".

Czytaj też: "Die Welt": Polski rząd zbyt dumny, by prosić Niemców o pomoc

Wzbudziło to zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zwłaszcza w sytuacji gwałtownie pogarszającej się wtedy sytuacji epidemicznej: gwałtownego wzrostu liczby zakażeń i zgonów, oraz  braku miejsc i odpowiednio wykwalifikowanego personelu w szpitalach dla chorych na COVID. Adam Bodnar pisał do premiera Mateusza Morawieckiego, że ochrona życia i zdrowia, zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej i zwalczanie chorób epidemicznych to konstytucyjny obowiązek władz, a trudno jest dziś się z niego wywiązać wyłącznie dzięki krajowym możliwościom. Dlatego - zdaniem RPO -  prawnym i moralnym obowiązkiem polskich władz jest skorzystanie z oferty pomocy.

Odpowiedzi udzieliła wiceminister zdrowia Anna Goławska. Zapewniła, że jest prowadzona dwustronna polsko-niemiecka współpraca w zakresie walki z pandemią. MZ otrzymało w ramach pomocy ok. 133 palet (prawie 3 mln) takich maseczek chirurgicznych. Polska od początku działa także w ramach gremiów międzynarodowych,  przede wszystkim Unii Europejskiej, w zakresie zwalczania pandemii COVID-19.

Zdaniem resortu zdrowia, zakres tej współpracy jest obecnie wystarczający.

"Ministerstwo Zdrowia wraz z innymi podmiotami administracji publicznej czyni najwyższe starania, aby w jak największym stopniu zwiększyć możliwości polskiego systemu ochrony zdrowia, dążąc w pierwszej kolejności do maksymalizacji wydajności krajowych zasobów " - napisała Anna Goławska.

Jak wskazała, rząd polski wprowadził szereg rozwiązań zaradczych, których skutki zaczynają być odczuwalne w postaci stabilizacji liczby nowych zakażeń. Zabezpieczona jest odpowiednia liczba łóżek oraz respiratorów dla pacjentów z COVID-19, inny sprzęt medyczny, środki ochrony indywidualnej, środki do dezynfekcji etc. Stosownie do potrzeb uruchamiane są kolejne asortymenty rezerw strategicznych: butle tlenowe, pompy infuzyjne oraz inne zasoby stanowiące infrastrukturę do przygotowania kolejnych miejsc hospitalizacji pacjentów.

Wiceminister podkreśla, że ew celu usprawnienia pracy służb medycznych Polska wprowadziła szereg rozwiązań motywujących personel medyczny do walki z COVID-19, w tym zachęty finansowe i  ułatwienia w kwestii zwolnienia z kwarantanny. Trwają też prace nad ułatwieniem dostępu do zawodu lekarza Polsce dla medyków spoza UE.

Czytaj też: Lekarze popierają strajk pielęgniarek i grożą własnym

Niemcy  wyraziły chęć pomocy Polsce na początku listopada.

"Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać" - pisał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO