fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Handel lekami hormonalnymi wśród dzieci - RPD zawiadamia Prokuraturę Krajową

Adobe Stock
W środę Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skierował zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodziło o sprzedaż nieletnim leków hormonalnych wspomagających modyfikację płci.

Skierowanie sprawy do prokuratury to pokłosie sierpniowego artykułu „Tygodnika Solidarność" pt. „Zmień sobie płeć, dzieciaku". Publikacja opisuje śledztwo dziennikarskie, za sprawą którego ujawniono proceder nielegalnej sprzedaży farmaceutyków wśród dzieci.

- (...)na internetowych czatach dla transaktywistów osoby małoletnie – np. 14-letnia dziewczynka - są informowane m.in. o nielegalnych sposobach zdobycia środków hormonalnych, które „wpływają na cechy płciowe" - czytamy na stronie RPD. Na opisanych w artykule stronach internetowych miały pojawiać się również informacje o nagich zdjęciach dzieci.

Rzecznika Praw Dziecka uznał, że informacje zawarte w publikacji „Tygodnika Solidarność" są wysoce uprawdopodobnione.

- Nakłanianie dzieci do zażywania poza kontrolą lekarską środków farmakologicznych wpływających na cechy płciowe zagraża ich zdrowiu a nawet życiu, i musi spotkać się z natychmiastową i zdecydowaną reakcją organów ścigania - wyjaśnił Mikołaj Pawlak.

We wtorkowym programie "Rozmowy Piaseckiego" rzecznik mówił o edukacji seksualnej w szkołach. Podkreślił, że to nauczyciele, a nie edukatorzy seksualni mają kompetencje, by nauczać tego przedmiotu. Według Pawlaka takie osoby "wychwytują dziecko rozchwiane, zaniedbane, któremu dają jakieś środki farmakologiczne, żeby zmieniać jego płeć bez wiedzy i zgody rodziców i lekarzy".

Źródło: RPD
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA