fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Dermatolodzy chcą solariów dla dzieci z przewlekłymi chorobami skóry

Fotolia
Zakaz korzystania z łóżek opalających dla dzieci powinien wyłączać dzieci z przewlekłymi chorobami skóry – apelują dermatolodzy.

Całkowity zakaz korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie UV przez osoby poniżej 18. roku życia zakłada projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium skierowany do Sejmu przez prezydenta RP.

W stanowisku w sprawie ustawy Polskie Towarzystwo Dermatologiczne chwali zakaz we wskazaniach niemedycznych. Podkreśla jednak, że projekt ustawy ma istotną niedoskonałość, bo eliminuje możliwość leczenia metodą fotochemoterapii (PUVA, UVB311, UVA1) dzieci i młodzieży z bielactwem oraz niektórymi innymi przewlekłymi chorobami skóry.

„Ufamy, że ten element zostanie zweryfikowany i poprawiony w toku prac legislacyjnych. Jest to bardzo istotne dla wielu pacjentów i ich lekarzy"– piszą dermatolodzy.

Uważają też, że w nazwie ustawy nazwę potoczną „solaria" powinno zastąpić nazewnictwo „precyzyjne i profesjonalne".

O wprowadzenie ustawowego zakazu ekspozycji osób poniżej 18. roku życia na sztuczne promieniowanie UV dla celów pozamedycznych dermatolodzy postulowali od 2004 r., inicjując i wspierając projekty ustaw. Podkreślają, że niektóre kraje wprowadziły całkowity zakaz oferowania usług związanych z ekspozycją na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych.

etap legislacji: przed pierwszym czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA