fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Popularne syropy i tabletki na przeziębienie zagrożeniem dla zdrowia publicznego

Adobe Stock
Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin, Elofen - te popularne leki na przeziębienie (w syropie lub tabletkach) nie mogą być na razie wydawane chorym, gdyż jest podejrzenie, że mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego - informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Leki te  mają działanie wykrztuśne. Te w formie syropu często są podawane małym dzieciom. Teraz okazało się, że zawarta w nich substancja czynna  fenspiryd może być szkodliwa dla człowieka. Tak wykazały badania niekliniczne przeprowadzone przez francuską firmę Les Laboratoires Servier. Z informacji na stronie francuskiego odpowiednika GIF wynika, że podczas badań na świnkach morskich wykryto zmiany rytmu serca badanych zwierząt (wzrost odstępu QT). Substancja ma być teraz poddana dokładniejszym badaniom. Dopiero ich wyniki zdecydują, czy leki z fenspirydem wrócą do hurtowni i  na apteczne półki.

Decyzja GIF dotyczy wszystkich serii następujących leków:

Pulneo o smaku coli 2 mg/ml , a także  Pulneo 2 mg/ml,  Pulneo 25 mg/ml (podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie na polski rynek:  Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.)

Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml,  Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml (podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie na polski rynek:  Medana Pharma S.A.)

Fenspogal 2 mg/ml (podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie na polski rynek:  Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena

Eurespal 80 mg (podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie na polski rynek: Les Laboratoires Servier)

Eurespal 80 mg (podmiot odpowiedzialny w państwie eksportu: Les Laboratoires Servier; importerzy równolegli: Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o. ,  Delfarma Sp. z o.o.,  InPharm Sp. z o.o., Forfarm Sp. z o.o. ,  ICHEM Sp. z o.o.

Eurefin 2 mg/ml l (podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie na polski rynek: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.)

Elofen 2 mg/ml l (podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie na polski rynek: Polfarmex S.A)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA