fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Sejm o aborcji: "tak" dla Zatrzymaj Aborcję, "nie" dla Ratujmy Kobiety

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy zaostrzającej przepisy antyaborcyjne autorstwa Komitetu Obywatelskiego "Zatrzymaj Aborcję". W pierwszym czytaniu odrzucony został natomiast obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" liberalizujący obecne przepisy.

Za odrzuceniem projektu "Ratujmy Kobiety 2017" głosowało 202 posłów (w tym 166 posłów PiS), przeciw było 194 (w tym aż 58 posłów PiS, m.in. Jarosław Kaczyński,  Krystyna Pawłowicz i Mariusz Błaszczak), wstrzymało się siedmiu (w tym dwóch posłów PiS).

Za odrzuceniem projektu "Zatrzymaj Aborcję" głosowało 134 posłów (żaden z PiS), 277 było przeciw (w tym 231 posłów PiS), siedmiu wstrzymało się od głosu (w tym jeden z PiS). Pięciu posłów PiS nie głosowało.

Autorzy projektu "Zatrzymaj Aborcję" proponują wykreślenie z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. W myśl obowiązujących przepisów  aborcji można dokonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku ciąży będącej skutkiem czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

 

Zobacz szczegółowe wyniki wczorajszych głosowań:

 jak głosowali poszczególni posłowie:

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

jak głosowały kluby:

 

 jak głosowali poszczególni posłowie:

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie

jak głosowały kluby:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA