Wysokie ciśnienie krwi u 30-latków grozi uszkodzeniem mózgu

Wiek około 30- 40 lat jest krytyczny dla zdrowia mózgu. Występujące w tym okresie nadciśnienie tętnicze może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, szybszego kurczenia się narządu i demencji – alarmują naukowcy.

Publikacja: 21.08.2019 15:18

Nieprawidłowe ciśnienie krwi może już w wieku 30 lat, na zasadzie efektu domina, wpłynąć na zdrowie

Nieprawidłowe ciśnienie krwi może już w wieku 30 lat, na zasadzie efektu domina, wpłynąć na zdrowie mózgu cztery dekady później - twierdzą naukowcy.

Foto: 116112270

Podwyższone ciśnienie krwi między 36 a 43 rokiem życia powoduje  przyspieszone kurczeniem się mózgu w późniejszym wieku – wykazały najnowsze badania, opublikowane w Lacnet Neurology.

Naukowcy doszli do takich wniosków na podstawie badania 500 osób urodzonych w 1946. Analizowano ich wyniki pomiarów ciśnienia krwi i skanów mózgu. W  przypadku uczestników, którzy we wczesnym wieku średnim cierpieli na nadciśnienie, zaobserwowano uszkodzenia naczyń krwionośnych i związane z tym niekorzystne zmiany w mózgu.

Badani  nie wykazywali jeszcze oznak upośledzenia funkcji poznawczych, ale zdaniem naukowców przyspieszone kurczenie się mózgu poprzedza oznaki demencji.  

Czytaj też: 12 czynników rozwoju demencji. Większości można uniknąć

U każdego z nas z wiekiem mózg nieco maleje – przyznają naukowcy. Proces ten jest jednak bardziej wyraźny u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja naczyniowa. Badacze zamierzają  monitorować zdrowie uczestników badania w nadchodzących latach, aby obserwować pojawiające się objawy.

Ciśnienie trzeba kontrolować już w młodości

Zdaniem badaczy czas do 50 roku życia jest krytyczny dla zdrowia mózgu, dlatego trzeba w tym okresie szczególnie o siebie dbać, m.in. już od 30-stki regularnie kontrolować ciśnienie krwi i nie dopuszczać do jego podwyższenia.   

- Nieprawidłowe ciśnienie krwi może już w wieku 30 lat, na zasadzie efektu domina,  wpłynąć  na zdrowie mózgu cztery dekady później. Monitorowanie i interwencje mające na celu maksymalizację zdrowia mózgu w późniejszym życiu trzeba prowadzić już we wczesnym wieku średnim – powiedział BBC Jonathan Schott, neurolog kliniczny z UCL Queen Square Institute of Neurology, który kierował badaniami.

 - Od pewnego czasu wiemy, że osoby z wyższym ciśnieniem krwi mają w późniejszym życiu inną strukturę mózgu – przyznał Paul Leeson, profesor medycyny sercowo-naczyniowej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Naukowiec powiedział, że w środowisku medycznym trwa dyskusja, czy leczenie wysokiego ciśnienia krwi u młodych ludzi faktycznie zapobiega zmianom mózgu w późniejszym życiu.

Dr Carol Routledge, dyrektor ds. Badań w Alzheimer's Research UK nie ma wątpliwości, że wysokie ciśnienie krwi w wieku średnim jest jednym z najsilniejszych czynników ryzyka związanych z stylem życia w przypadku demencji.  Jej zdaniem bardziej agresywne leczenie wysokiego ciśnienia krwi może poprawić zdrowie mózgu w starszym wieku.

 - Te odkrycia potwierdzają pogląd, że mogą istnieć krytyczne okresy w życiu, na przykład w wieku 30  i 40 lat, kiedy występowanie wysokiego ciśnienia krwi przyspiesza uszkodzenia w mózgu – przyznała badaczka na łamach BBC.

Coraz więcej osób z nadciśnieniem

Szacuje się, że aż 1,2 miliarda osób na świecie ma zbyt wysokie ciśnienie krwi. W Polsce problem dotyczy 9,5 mln dorosłych osób. Niestety tylko połowa z nich wie o swojej chorobie. 

O nadciśnieniu mówimy, kiedy średnie wartości ciśnienia tętniczego, wyliczone z co najmniej dwóch pomiarów dokonanych podczas co najmniej dwóch różnych wizyt u lekarza, są równe lub przekraczają wartość 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego.

W grupie wysokiego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego są mężczyźni w wieku powyżej 55 lat oraz kobiety powyżej 65 lat, ale lekarze alarmują, że problem dotyczy coraz młodszych ludzi. Szczególnie narażone są osoby z nieprawidłowymi stężeniami cholesterolu (dyslipidemia) i glukozy (cukrzyca) lub przewlekłymi chorobami nerek, a także palące papierosy i otyłe.

– Warto pamiętać, że mamy realny wpływ na przyczyny wystąpienia podwyższonego ciśnienia tętniczego. Nadwaga, otyłość, zaburzenia lipidowe, nadmierne spożycie soli kuchennej i alkoholu czy brak regularnej aktywności fizycznej – są to czynniki, które sprzyjają rozwojowi nadciśnienia – podkreślał na łamach  „Rzeczpospolitej” prof. Maciej Banach z Zakładu Nadciśnienia Tętniczego, Katedry Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Podwyższone ciśnienie krwi między 36 a 43 rokiem życia powoduje  przyspieszone kurczeniem się mózgu w późniejszym wieku – wykazały najnowsze badania, opublikowane w Lacnet Neurology.

Naukowcy doszli do takich wniosków na podstawie badania 500 osób urodzonych w 1946. Analizowano ich wyniki pomiarów ciśnienia krwi i skanów mózgu. W  przypadku uczestników, którzy we wczesnym wieku średnim cierpieli na nadciśnienie, zaobserwowano uszkodzenia naczyń krwionośnych i związane z tym niekorzystne zmiany w mózgu.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej