fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Wirtualna rzeczywistość pomoże leczyć parkinsona?

Niektóre choroby neurologiczne zaburzają percepcję czasu. Pomóc może wirtualna rzeczywistość.
Adobe Stock
Naukowcy twierdzą, że wirtualna rzeczywistość może pomóc w terapii osób z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona, autyzm, schizofrenia. Kluczem jest sposób, w jaki mózg interpretuje upływ czasu.

Wirtualna Rzeczywistość (VR) ma mnóstwo różnych zastosowań. Dla jednych jest to doskonały nośnik do gier, a dla innych - narzędzie symulacyjne lub system pomagający udoskonalić proces montażu samochodu.

Od  kilku już lat VR budzi zainteresowanie jako obiecująca metoda w terapii niektórych schorzeń psychicznych i neurologicznych, a także nowe narzędzie do ich rozpoznawania. 

Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Waterloo twierdzą, że VR może pomóc w leczeniu osób z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak autyzm, schizofrenia i choroba Parkinsona. Według nich, wystarczy przekalibrować percepcję czasu pacjenta.

Postrzeganie czasu jest dla nas bardzo ważne. Ale niektóre zaburzenia neurologiczne, zaburzają percepcję czasu, czyniąc życie niezwykle trudnym. Ponieważ czas jest ważnym czynnikiem w naszej interakcji ze światem, ludzie ci cierpią z powodu nieprecyzyjnego działania zegara wewnętrznego.

Naukowcy użyli gry VR,  Robo Recall, która miała wpłynąć na percepcję czasu uczestników badania, poprzez dopasowanie szybkości i czasu trwania zdarzeń wizualnych do ruchów ciała.

Okazało się, że manipulacja wirtualną rzeczywistością zmodyfikowała czas szacowany przez pacjenta o około 15 proc. To spowodowało, że zegar biologiczny zaczął pracować dokładniej. Na następnym etapie badań zespół zamierza sprawdzić, jak trwałe są efekty regulacji zegara i czy nie występują niepożądane skutki uboczne.

W ciągu ostatnich kilku lat technologia VR poczyniła ogromne postępy. Przestaje być tylko rozrywką czy ciekawostką, a staje się przydatnym narzędziem. Chociaż większość ludzi jeszcze nigdy nie miała kontaktu z wirtualną rzeczywistością, wielu ekspertów przewiduje, że w niedalekiej przyszłości stanie się ona nie tylko popularnym sposobem grania w gry, ale być może również sposobem na leczenie schorzeń neurologicznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA